Doğa Koruma Çalışma Grubu; Biyosfer Rezerv Alanı Çalışmaları..

IMG_3199 - KopyaRollei Digital CameraRollei Digital Camera

Karaburun Kent Konseyi Doğa Koruma Çalışma Grubunun yürüttüğü” Biyosfer Rezerv Alanı” çalışmaları kapsamında; Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Miras ve Alan Yönetimi Birimi Koordinatörü Sayın Yasagül Ekinci ile bir toplantı yapıldı.
Toplantıda koruma statüleri, Karaburun Yarımadası öncelikleri ve değerleri üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, Biyosfer Rezerv Alanı çalışmaları ile ilgili Mordoğan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır ve Meclis Üyelerine, Karaburun Kaymakamı Sayın Fatih Aksoy’a bir sunum yapıldı.
Karaburun Yarımadası’nda geçmişten bugüne doğa koruma adına yürütülen tüm çalışmaların yansıması olarak T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ele alınan ve İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar, Karaburun Yarımadası’nda Öncelikli Çevre Koruma Alanı (ÖÇKA) adıyla nitelendirilen ve Yarımada’da sınırlı bir alanı kapsayan bir biçimde ele alınmıştır.
Karaburun Kent Konseyi Doğa Koruma Çalışma Grubu ; İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belirlenen ÖÇKA’nın yeterli olmadığı ve Karaburun Yarımadası’nı bir bütün olarak ele almadığı görüşündedir. Bu kapsamda Doğa Koruma Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Karaburun Yarımadası’nı bir bütün olarak ele alan “Biyosfer Rezerv Alanı” çalışmaları, Karaburun ve Mordoğan Belediye Başkanları, Köy ve Mahalle Muhtarlarının da yer aldığı bir toplantıda değerlendirilmiştir. Karaburun Yarımadası’nın “Biyosfer Rezerv Alanı” olarak ilan edilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir