“Canınızı verin de dağlarınızı vermeyin”, “Dağlarımıza zulüm ediliyor” diyen çobanların seslerine kulak verin,

Karaburun Yaylaköy’de bağıra bağıra gelen TALAN’ın boyutları hiçbir kural tanımayan yağmacı tavıra evrildi. Tırlar, vinçler, beton mikserleri, kamyonlar, kepçeler makilik alanlarda cirit atıyor. Santral noktalarına onlarca konteyner taşınıyor. Bozdağ’da tırlar için açılan yollar inşaat ve kepçe sesleriyle inliyor. Balıklıova tepelerinde türbin temelleri izinsiz atılıyor.

Yaylaköy’de onca mahkeme kararı işletilmiyor,

Yaylaköy’de yangından mal kaçırılıyor,

Yaylaköy için yapılan suç duyuruları işleme alınmıyor,

Danıştay’ın kararıyla birlikte LODOS Elektrik Üretim A.Ş’nin hukuken geçerli ve yürürlükte olan bir üretim lisansı kalmamasına rağmen, firmanın geçerli bir üretim lisansı olmadığı sürece ÇED başvurusunda bulunması ve bu başvuruya ilişkin olarak T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED sürecini başlatması, ÇED hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verebilmesi hukuken mümkün olmamasına rağmen yapılmaya çalışılan nedir?

Yarımadanın %61’ini kiralayan Lodos Elektrik Üretim A.Ş’nin yeni sahiplerini tanıyoruz,

1952 yılında alınan Jeolojik Durum Raporu ile ilişkilendirilerek Yaylaköylülerin evleri ellerinden alınmak isteniyor,

67 yıldır heyelan tehlikesi yaşamamış Yaylaköy 14 Ocak 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Afete Maruz Bölge ilan ediliyor,

Lodos Elektrik Üretim A.Ş’nin Yaylaköy’deki  heyelanın yapanı olduğunu ve Yaylaköylüleri “takoz” gördüğünü biliyoruz.

Yaylaköy’de görülen; Yavuz hırsızın ev sahibini goşturmasıdır.

Kırkım şenlikleri, yörük gelenekleri, türküleri, şiirleri, ağılları, çanları ve çeşmeleri ile bir kültür yok ediliyor, Karaburun’dan kara keçiler kaçırılmak isteniyor.

“Canınızı verin de dağlarınızı vermeyin”, “Dağlarımıza zulüm ediliyor” diyen çobanların seslerine kulak verin,

Dağlara yapılan  bu zulmün karşılığı gün gelir mutlaka görülür. Dağlar, ektiğinizi biçtirmeden de bırakmaz, unutmayın!..

Yaylaköylüler asırlık kadim kültürleriyle bu yarımadada yaşamaya dün ve bugün olduğu gibi yarın da devam edecekler.

“20 yıl sonra Yaylaköy diye bir şey kalmayacak” diyerek projeksiyon yapan  Lodos Elektrik Üretim A.Ş’ye; “20 yıl sonra Yaylaköy’de olacağız, Yaylaköy Yaylaköylülerindir” diyoruz,

ÖÇKA sürecini denetleme yetkisini üzerine alan T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, ÖÇKA ilanının gerekliliklerini yerine getirmeye birkez daha davet ediyor ve Yaylaköy’de LODOS Elektrik Üretim A.Ş’nin Cumhurbaşkanlığı kararına aykırı ve suç teşkil eden eylemlerini acilen durdurmasını talep ediyoruz.

Böylesi, doğaya, insana hoyrat bir uygulamayla “yenilebilir-temiz enerji” adı altında bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın  kısacası Karaburun’da yaşamın  yok edilmesine rıza göstermeyeceğiz.

Biz Karaburunlu yurttaşlar olarak, her türlü yasal hakkımızı, dün olduğu gibi bugün de kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Yarımadadaki yatırım talanını ve yaşadıklarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

21.05.2019 tarihinde Saat: 11.45’de İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yapacağımız basın açıklamasına basın emekçilerini ve Karaburun doğa dostlarını bekliyoruz.

KARABURUN KENT KONSEYİ/KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir