Akdeniz Foku Sesleniyor

Merhaba,

Ben Karaburun Yarımadası kıyılarında yaşayan Akdeniz Foku’yum. Denizlerde nesli tükenme tehlikesi altında ki türler içinde ilk sırada yer alan bir deniz memelisiyim.

Mordoğan’da bulunan Ayıbalığı Mağarası bizim evimiz, sağlık ocağımız, doğum hastanemiz. Yıllardır bu mağarayı kullandık. Burada doğumlarımızı yaptık, çocuklarımızı emzirdik, sonra yüzmeyi öğrettik. Bu mağarayı, bu son sığınağımızı lütfen koruyun.

Ayıbalığı’nda bulunan mağaramıza girmeyin, dalış yapmayın, kirletmeyin; mağaramız çevresinde zıpkınla, ağla avlanmayın. İçinizden bazıları ağlardan balık alıyoruz diye bizleri sevmeyebilir. Ancak asıl suçlular denizde balık neslini tüketenlerdir. Aşırı ve yasadışı avlanan teknelerdir. Gece zıpkınla tüple elde fenerle balık yuvalarına dalanlardır.

Uzun bir süredir sizlerle paylaştığımız bu güzelim kıyılarda üzücü olaylar yaşadık. Kimi arkadaşlarımız kasten vuruldu, kimisi mağaramıza aşırı insan aktivitesinden korkup giremedi, denizde düşük yaptı ve yavru öldü. Kimi balık çiftlikleri çalışanları bizlere acımasız davrandı. Bu olaylar basına yansıdı.

Karaburun’da sizlerin içinden bizlerle iletişim içinde olanlar Yerel Fok Komitesini kurdu. Onlar; bizleri gözlüyor, belgeliyor, ortak yaşam alanlarımızın korunmasında gönüllü görev alıyorlar. Yerel Fok Komitesi’nin bir bütçesi yok. Gönüllü katılımlara açık. Uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatla koruma altında olan bizlerin varlığını belgeleyerek ve ilgili birimlere ileterek denizlerimiz ve kıyılarımızda yağmacı yatırımlara engel olmaya çalışıyor, yasadışı uygulamalara karşı çıkıyorlar.

Kuyucak sahilinde can veren fok yavrumuz sonrasında Yerel Fok Komitesi tüm resmi, yerel birimler ve gönüllü aktivistler ile bir araya geldi. Önümüzdeki sürece yönelik ortak bilinçoluşturmak, görev dağılımı ve koordinasyon konularını ele aldılar.

Sizden ricamız öncelikle kıyılarımızda bizleri gördüğünüzde rahatsız etmeyin, uzaktan gözlemleyin, uzaktan fotoğraf alın. Bizim yorgun ya
da hasta olup kıyıya dinlenmek için çıkan arkadaşlarımız sizden ürküp tekrar denize dönmesinler. Bizler yaşamımızın yarısını kıyılarda, mağaralarda geçirmek zorundayız ve biz yaban hayatının üyeleriyiz. Bizlere ekmek ya da balık vermek için uğraşmayın. Bizleri gördüğünüzdeaşağıda belirttiğimiz ilgili birimlere haber verin.

Bizler sizler için denizlerin korunması adına önemli bir sembolüz. Önemli bir değeriz.

Deniz Çayırları ve biz Akdeniz Fokları, temiz denizin göstergesiyiz. Balık çiftlikleri ve aşırı avcılığın önüne bizlerin buralarda olduğunu vurgulayarak karşı durabilirsiniz.

Bizleri korumak denizlerimizi korumaktır. Bizleri korumak kıyılarımızı korumaktır.
Kıyılarınızda betonlaşmaya izin vermeyin. Bizlerin yaşam alanını korumak, doğayı ve kendinizi korumaktır. Kıyı balıkçısı ile bizlerin kaderi ortaktır. Aşırı ve yasadışı avcılığı önleyin. Birlikte güzel yarınlar için sevgiyle kalın..

Karaburun İlçe Emniyet Müdürlüğü; 0 232 731 3013
Karaburun Jandarma Komutanlığı; 0 232 731 3016
Sahil Güvenlik/Mordoğan ; 158
Karaburun Yerel Fok Komitesi; 0 232 731 2919/ 0 232 7313812

Karaburun Yerel Fok Komitesi’nin Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Değişikliği Önerisi İncelemeye Alınacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün 22.08.2014 tarihli 67852565-140-02-01/2071 Sayılı Yazısında;

Karaburun Yerel Fok Komitesi’nin 08.07.2014 Tarihli K.YFK/2014-09 Sayılı Yazısında;

“3/1 Numaralı Ticari amaçlı Su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ içeriğinde, Ege denizinde yer yasakları madde 5’te  ‘’İzmir İli,  Karaburun Yarımadası, Mordoğan Beldesinde Ardıç Burnu ile Ege Üniversitesi Ziraat Deneme İstasyonu arasında koordinat noktaları belirtilen alanda su ürünleri avcılığı yasaktır.’’ şeklinde belirtilen ve ulusal mevzuatımız ile uluslararası sözleşmelerle korunan Akdeniz Fokları ve habitatları açısından son derece önem taşıyan bu hükmün, mutlaka acil olarak 3/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde de yer alması gerekmektedir. Okumaya devam et

Mordoğan Ayıbalığı Mevkii İle İlgili İlçe Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Kurul Kararı..

Mordoğan Ayıbalığı Bölgesinde bulunan SealBeach adlı turizm işletmesinin uygulamak istediği su üstü sporlarına yönelik Karaburun Yerel Fok Komitesi tüm ilgili birimlerle ( Karaburun Kaymakamlığı Çevre Koruma Ünitesi, Mordoğan Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu SAD/AFAG ve SealBeach yetkilileri ) görüşmüştür.

Ulusal Mevzuat ve Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan Akdeniz Fokları açısından önemli bir habitat olan Ayıbalığı Bölgesindeki üreme mağarası çevresinde yapılacak su üstü sporlarının koruma alanı kriterleriyle örtüşmesi açısından görüşlerini ve önerilerini ilgili kurumlarla paylaşmıştır. Okumaya devam et

Mordoğan Ayıbalığı Mevkii’ndeki İşletme ve Su üstü Sporları İstemi Hk. Mordoğan Ayıbalığı Bölgesi’ne Yönelik Sad/Afag Görüş Raporu.

1653565_265010963661533_1976072392_n

Aktiviteye söz konusu alan, Ulusal Mevzuat ve Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan Akdeniz Foku (Monachus monachus) türü canlının İzmir Körfezi içerisinde bilinen tek üreme habitatıdır. 1991 yılından bu yana süregelen saha çalışmaları vasıtası ile habitatın Akdeniz Fokları tarafından aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu kritik yaşam alanının korunması yönünde alınması tavsiye olunan uygulama karar ve usülleri en geniş şekilde mülga Çevre ve Orman Bakanlığı İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Sualtı Araştırmaları Danışmanlık Mühendislik Ltd.Şti.ne yaptırılan ve 25 Aralık 2009’da tamamlanan İzmir İli Karaburun Yarımadası Akdeniz Foku (Monachus monachus) Koruma ve İzleme Projesi sonuç raporu ve bu kapsamda hazırlanan kitabın içeriğinde tespit edilmektedir.  Okumaya devam et

Karaburun Yerel Fok Komitesi, Mordoğan Ayıbalığı Mevkii’ndeki İşletme ve Su üstü Sporları İstemi Hk. Kurumlara Yazı Gönderdi..


Mordoğan Ayıbalığı Bölgesinde bulunan Seal Beach adlı turizm işletmesinin uygulamak istediği su üstü sporlarına  yönelik Karaburun Yerel Fok Komitesi tüm ilgili birimlerle ( Karaburun Kaymakamlığı Çevre Koruma Ünitesi, Mordoğan Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu SAD/AFAG ve Seal Beach yetkilileri ) görüşmüştür. SAD/AFAG’a ait görüş ilişiktedir (EK:1).

Ulusal Mevzuat ve Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan Akdeniz Fokları açısından önemli bir habitat olan Ayıbalığı Bölgesindeki üreme mağarası çevresinde yapılacak su üstü sporlarının koruma alanı kriterleriyle örtüşmesi açısından; Okumaya devam et

Mordoğan’da Yavru Bir Fok Öldürülmüş Olarak Bulundu

Mordoğan'da Yavru Bir Fok Öldürülmüş Olarak Bulundu

İzmir’in Karaburun İlçesi Mordoğan Beldesinde ölü Akdeniz Foku (Monachus monachus) bulundu.

Mordoğan Beldesinde oturan Ahmet Kanal adlı vatandaşın Karaburun Yerel Fok Komitesi’ne ihbarı üzerine, Mordoğan Belediyesi ve Karaburun Kaymakamlığı İlçe Tarım Müdürlüğü teknik ekipleri olay mahalinde inceleme yaptı. Yapılan inceleme sonucunda tahminen 7-8 gün önce ateşli silahla vurulan Akdeniz Foku, 130 cm boyunda, yavru ve gri renkte. Okumaya devam et

Karaburun Yarımadası’nda doğal değerlerin korunması adına uyarı panoları hazırlandı

Karaburun Yarımadası'nda doğal değerlerin korunması adına uyarı panoları hazırlandı

Karaburun Sivil İnisiyatifin girişimleri sonucu İzmir Valiliğinin 18.05.2000 tarih ve 1230 sayılı yazısı, Çevre ve Orman İl Müdürlüğünün yönlendiriciliği ve Karaburun Kaymakamlığının 30.05.2000 tarih ve 612 sayılı oluru ile 06.06.2000 tarihinde resmi ve sivil bir yapıyla oluşturulan Karaburun Yerel Fok Komitesi (YFK), 14 Şubat 2007 tarihinde yeniden yapılanma ve yerel projeler bağlamında toplanarak Karaburun Kaymakamı Sayın İlker Özerk Özcan‘ın katılımıyla YG-21 Evinde bir araya geldi.

Karaburun Yarımadasının Akdeniz Fokları ve habitatları dına önemli bir alan olması gerçeğiyle yarımadanın korunması adına işlev taşıyan bir örgütlenme olan Yerel Fok Komitesinin Yürütme Kurulu yenilendi. Okumaya devam et