İZMİR KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ / FOÇA BULUŞMASI

İzmir Kent Konseyleri Birliği Aylık Toplantısı Foça Kent Konseyi ve Foça Belediyesi ev sahipliği ile Foça da yapıldı. Toplantının başlangıç bölümüne Foça Belediye Başkanı Sayın Fatih GÜRBÜZ de katıldılar. Başkan İzmir Valiliğindeki bir toplantı için ayrılmak zorunda kaldı. Foça Buluşmasında ana gündem maddemiz yaşanılan Deprem Felaketi idi. TMMOB Jeofizik Mühendisleri İzmir Şube Başkanı Sayın Sinan Can ÖZİÇER “Olası İzmir Depremi için alınması gereken önlemler” başlığında çok faydalı bilgiler-öneriler ile sunum yaptı. Foça Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sayın Canan LİMİLLİ de Foça Afet Gönüllüleri Derneği çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Karaburun Kent Konseyi olarak bizde Karaburun Belediyesi ve AKUT ile birlikte yaptığımız “Bizler Hazır Olmalıyız Afet Bilinçlendirme” çalışmalarımız hakkında bilgileri Kent Konseyleri ile paylaştık. Toplantının Dilek ve Temenniler Bölümünde Kent Konseylerinin ortak sorunları dile getirilerek, yeni dönemde İktidar dan beklentiler dile getirildi. Başarılı ve Faydalı geçen İzmir Kent Konseyleri Birliği / Foça Buluşması için Foça Kent Konseyi başkanı Sayın Orhan GÜRER ve Foça Belediye Başkanı Sayın Fatih GÜRBÜZ nezdinde emeği çabası geçen herkese teşekkür ederiz.


KARABURUN GENÇLİK EĞİTİM ve KÜLTÜR MERKEZİ – İPAR BUĞRA PARKI AÇILIŞI

İPAR BUĞRA Türkiye Ekoloji hareketinin simge ismi.

Gerçek Karaburun Sevdalısı.            İpar BUĞRA çevre duyarlılığı ile Karaburun Kent Konseyi nde gönüllü olarak çalışmaya başladığı günden, hain hastalığa yenik düştüğü güne kadar mücadelesini asla bırakmadı. 2012 – 2017 Yılları arasında Karaburun Kent Konseyi nin başkanlığını yaptı. Karaburun Kent Konseyi ve paydaşları ile başta yarımadayı kuşatan RES faaliyetleri olmak üzere, balık çiftlikleri ve taş ocaklarına karşı yürütülen mücadelelerin önderliğini yaptı. Karaburun Kent Konseyi nin önerisiyle Karaburun Belediye Başkanımız Sayın İlkay Ilkay Girgin Erdoğan ın gündeme getirmesi ve Belediye Meclisi kararı ile Karaburun Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi önünde yeni yapılan parka İpar BUĞRA nın adı verildi.

Sevgili İpar Buğra Karaburun da Çocuklarla, Gençlerle buluşacak. “Rüzgar yaşamdan yana esecek” Açılışa İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer de katılımı ile şeref verdi.
Belediye Başkanımız Sayın İlkay Ilkay Girgin Erdoğan nezdinde yeni yapılan park ve yenilenen Gençlik Merkezi projesinde emeği geçen, verilen imecede katkısı olan                                                                                               herkese Karaburun halkı olarak                                                                                          teşekkür ederiz sağ olsunlar 

                                                                                       

AFET MAHALLE GÖNÜLLERİ ÇALIŞMASI

Karaburun Belediye Başkanımız Sayın İlkay Ilkay Girgin Erdoğan önderliğinde başlatılan Acil Afet Yardım Koordinasyon çalışmalarımız doğrultusunda 13.03.2023 günü Mordoğan Belediye Hizmet Binasında Karaburun Acil Eylem Plan Komitesi olarak Mahalle Muhtarlarımız ile toplantı yaptık. Toplantımızda hep yanımızda olan AKUT Yarımada yetkilileri “MAHALLE GÖNÜLLÜLERİ” gerekliliği ve Afet çalışmalarımız konusunda bilgiler verdiler. Toplantımızda “AFET BİLİNÇLENDİRME SEMİNERLERİ” nin mahallelerimizde verilmesi kararı alındı ve proğramlandı
20 MART 2023 PAZARTESİ
EĞLENHOCA Saat 10:30
İNECİK Saat 12:30
KÖSEDERE Saat 14:00
27 MART 2023 PAZARTESİ
YAYLA & KÜÇÜKBAHÇE Saat 10:30
SALMAN & PARLAK Saat 12:30
SARPINCIK & HASSEKİ & BOZKÖY & TEPEBOZ YENİLİMAN 14:00
03 NİSAN 2023 PAZARTESİ
SAİP & ANBARSEKİ & MERKEZ & İSKELE
KARABURUN HALK EĞİTİM MERKEZİ Saat 10:30
MORDOĞAN
ÇOK PROĞRAMLI ANADOLU LİSESİ Saat 13 :30
Ayrıca Nisan ayı içinde Karaburun Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ve Karaburun Mahalle Gönüllülerinin özel eğitimleri AKUT tarafından verilecek.
Toplantımızda Eşrefpaşa Hastanesi & Karaburun Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri personeli İlk Yardım konusunda bilgi verdiler.
Planlanan – Yapılan tüm eğitim çalışmaları sürdürülebilir – devamlı olarak yapılacak.
BİZLER HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ…

KARABURUNDA YAŞAM ALANIMIZI SAVUNUYORUZ

KARABURUN UN DERTLERİ BİTMİYOR
Karaburun Yarımadası Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan İmzası ile 2019 Yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş durumda buna karşın Karaburun Yarımadasında, 2013 Yılından başlayarak “Yenilenebilir doğal kaynaklardan faydalanarak elektrik enerjisi üretimi” denilerek kent sakinlerinin rızası dışında doğaya zarar verecek girişimler de bulunuluyor. Rüzgar Enerji Santralllerinin dikildiği alanlar Karaburun Yarımadasının 100 bin ölçekli çevre düzenleme planında Tarım, Orman ve Mera alanları olarak belirlenen yerler.
Karaburun Yarımadasının Yüz ölçümü 484 Kilometrekare. Bu alanın Yüzde 89’u Ruhsat verilerek Rüzgar Enerji Santrallerine ayrılmış durumda.
Yarımada’yı saran ve birbirine bağlayan parkur ağı ile Efes/Mimas kültür rotası üzerinde Mordoğan mahallesi Çatalkaya mevkiinde kurulan GRC Enerji’ye ait Emres Rüzgar Enerji Santraline daha önce kent sakinleri karşı olduklarını dile getirmiş protestolarını yapmışlardır.
Buna karşı kurulan tesis sahibi Grc Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi “Emres Rüzgâr Enerji Santrali (RES) Kapasitesini (2,25 MWm / 2,0 MWe den 6,45 MWm / 6,2 MWe ye) çıkartmak için bakanlığa tekrar başvuruda bulundu.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir il Müdürlüğü tarafından proje ile ilgili
ÇED toplantısının 09/03/2023 tarihinde Balıklıova Mahallesi Balıklıova Caddesi No:251/A Urla/İZMİR adresinde yapılacağı bildiriliyor.
“Halkın Katılım toplantısının, projeden en çok etkilenmesi beklenen, ilgili halkın kolaylıkla ulaşabileceği merkezi bir yer ve saatte düzenlenmesi gerekirken” Emres tesisleri Karaburun ilçe Mordoğan Çatalkaya mevkiinde yeralmasına rağmen, ÇED toplantısı yeri olarak Urla ilçesine bağlı Balıklıova Mahallesi Balıklıova Caddesi No:251/A Urla/İZMİR adresinde
seçilmiş. Bu Karaburun halkının toplantıya katılıp, itirazını dile getirebilmesini engelleme girişimidir, manidardır.
ÇED alanı aynı zamanda Yarımada’yı saran ve biribirine bağlayan parkur ağı ile Efes/Mimas kültür rotası üzerinde bulunan Börklüce Mustafa Parkuru’nun bir kısmını da içine alıyor. “EMRES RES Proje sahası ayrıca Yarımada’nın en cazibeli ve aktif kullanılan yürüyüş parkurlarından biri olana Balıklıova-Eski Mordoğan Parkuru’nun tam ortasında yer almaktadır. Projenin uygulanması halinde, Börklüce Mustafa Parkuru kullanılamaz hale gelecektir. Ayrıca bu rotanın ortadan kalkmasıyla tüm yarımada’yı saran ve birbirine bağlayan parkur ağı ile Efes / Mimas Kültür Rotası da parçalanmış olacaktır. Hem merkezi karar vericilerin hem de yerel karar vericilerin Karaburun’un kalkınması için öncelikli faaliyet alanı olarak belirledikleri kültür ve doğa turizmi potansiyeli RES yatırımlarıyla büyük zarar görecektir. Ayrıca bu bölge, kuşların geçiş ve üreme alanı.
Biz Karaburun yarımadasında yaşayanlar olarak Doğa Tahribatına karşı duruyor
YAŞAM ALANIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDİYORUZ.

KARABURUN KENT KONSEYİ

8 MART KAPİTALİZMİN DAYATTIĞI BİR TÜKETİM GÜNÜ DEĞİLDİR

8 MART KAPİTALİZMİN DAYATTIĞI BİR TÜKETİM GÜNÜ DEĞİLDİR
Vahşi Kapitalizmin insanlık dışı uygulamalarına direnen, günde 10 saat çalışma hakkı, eşit işe eşit ücret isteyen dokuma işçilerinin grevinde 8 Mart 1857 de fabrikalarında yakılarak öldürülen – barikatlarda can veren çoğu Kadın, 129 işçinin anısına, anılır 8 Mart.
1910 yılında Danimarka da 2 Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında önerilen “Dünya Kadınlar Günü” nün 1921 de Moskovada yapılan 3. Enternasyonel Komünist partiler toplantısında 8 Mart ın Dünya emekçi Kadınlar Günü olarak anılması kararlaştırıldı.
Birleşmiş Milletler yıllar sonra 1977 de kabul edebildi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü.
Ülkemizde ilk kez 1921 de Komünist Kadınlar tarafından anılan 8 Mart, Kadın örgütleri STK lar tarafından her yıl anılıyor.
8 Mart Darbeler dönemlerinde hep yasaklandı. Bu günde anma toplantıları, gösteriler engelleniyor, bastırılmaya çalışılıyor.
Kadınlarımızın çalışma hayatındaki sorunları bu günde devam ediyor, İş yerlerindeki cinsiyetçi ayrımlar, taciz, istismar, mobing artarak sürüyor. Ücret adaletsizliği hep var, eşit işe eşit ücret hakkı sağlanmıyor. Emekçi kadının, annelerin en büyük sorunlarından biri de kreş, çalışma saatlerinde çocuklarını güvenle bırakacağı kreşler okullar yetersiz.
Evinde her şeye yetişen, tarlada bahçede çalışan Kadınlarımızın sorunları da farksız. Kadının insanı haklarını yok sayan, küçümseyen bir anlayış hakim kılınmak isteniyor Cumhuriyetimizin 100. Yılında. Bunu asla başaramayacaklar.
Bu yıl ülkemizde yaşanılan Deprem dönemine denk geldi 8 Mart. Yaşanılan doğal afet sonrası mağdur olan insanlarımızın en büyük yükü yine kadınlarımızın üstünde, derleyen, toplayan güç kadınlarımızda. Bu yüzden gönlümüzden geçtiği gibi anamıyoruz 8 Mart’ı
Yılda bir günü Kadınlara verip, onları kutlamakla, ödenemeyecek kadar çok günahı var bu düzenin kapitalizmin. 8 Mart Bu gerçeklikle kutlanmalıdır.
Öncelikle Kadınlarımızın, ardından tüm insanların
“8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Karaburun Kent Konseyi Kadın Meclisi

BİZLER HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ

KARABURUN BELEDİYESİ & KARABURUN KENT KONSEYİ olarak düzenlediğimiz “BİZLER HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ” AFET BİLİNÇLENDİRME SEMİNERİ AKUT yetkilileri tarafından Sabah Mordoğan da /Fatma Emin Karaağaç Çok Proğramlı Anadolu Lisesi nde/ Öğleden Sonra Halk Eğitim Merkezi nde verildi.
Karaburun Belediyesi öncülüğünde başlatılan Karaburun Acil Afet Eylem Planı çalışmalarının ilk etabı olan seminerlere Karaburunluların yoğun katılımı sevindiriciydi. Hazırlanan Acil Afet Eylem Planı doğrultusunda ilk planda Mahalle Komiteleri ve Belediye Bünyesinde Acil Müdahale ekibi kurulacak. Bu ekiplere kapsamlı eğitimler verilecek. AKUT tarafından verilecek eğitimler sürdürülebilir olacak ve sık periyordlarla tekrarlanarak ekipler dinamik kılınacak. Yapılan çalışmalar Karaburun Belediyesi & Karaburun Kent Konseyi sosyal medya hesaplarında ve Muhtarlıklar aracılığı ile halkımızla paylaşılacak.BAKANLIK’TAN VETO

KORUMA ALANINA İNŞA EDİLECEKTİ… GES PROJESİNE BAKANLIK’TAN VETO

Metehan UD / EGEDE SON SÖZ 05.03.2023

Özel Çevre Koruma Statüsündeki Karaburun’da kurulmak istenen Güneş enerji Santrali projesi Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı’ndan veto yedi.

84 milyon TL bütçeli başvuruyu yapan şirketin sahibinin, AKP eskil vekil Hasan Özyer’in ortağı olduğu Özyer Grup’a ait şirkette Finans Müdür olması dikkat çekti. Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı, Muğla Fethiye merkezli Mak solar Enerji A.Ş. nin İzmir Karaburun ilçesinde kurmak istediği güneş enerji santrali projesi ile ilgili kararını verdi. ÖÇK statüsündeki ilçenin Eğlenhoca köyünün sınırları içerisinde kalan 8 hektar büyüklüğündeki bölgeye inşa edilmek istenen santral bakanlığın onayından geçmedi. Bakanlık ÇED Yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle ‘çevre etki değerlendirme’ sürecini sonlandırdı.

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda “İzmir ili Karaburun ilçesi, Eğlenhoca Mahallesi Yukarıovacık Mevkii 1893-1894-1895-1897 parseller üzerinde Mak Solar Enerji A.Ş. tarafından yapılması planlanan Güneş Enerji Santrali GES 6MWm projesine esas hazırlanarak Valiliğimize (Müdürlüğümüze) sunulan projenin tanıtım dosyasına ilişkin devam eden ÇED süreci ÇED Yönetmeliği’nin Madde 5.2(a) “Bu yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce projenin gerçekleşmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır” hükmü gereğince iptal/iade edilerek sonlandırılmıştır ifadeleri yer aldı.

50 BİN TL BÜTÇE İLE 84 MİLYONLUK YATIRIM

84 milyon 645 bin TL yatırım yapmayı planlayan şirketin sahibi Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre Mehmet Ali Can Kılıçarslan gözüküyor. 50 bin TL sermaye ile kurulan şirketin tek ortağı olan Kılıçarslan’ın Özyer Grup bünyesindeki Melden Group Şirketinin finans müdürlüğü görevini yürütmesi dikkat çekti.

Yine Muğla Fethiye merkezli olan turizm, inşaat ve enerji alanında yatırımları bilinen Özyer Grup’un sahipleri arasında Hasan Özyer, Süleyman Özyer ve Faruk Özyer yer alıyor. Siyasi kimliği ile bilinen Hasan Özyer bir dönem ANAP ve üç dönem AKP sıralarında milletvekilliği görevini yürüttü.

BİZLER HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ… AFET BİLİNÇLENDİRME SEMİNERİ

Karaburun Belediye başkanımız Sayın İlkay Ilkay Girgin Erdoğan öncülüğünde başlatılan, Karaburun STK larının katılımı ile yapılan toplantılarda oluşturulan Karaburun Acil Plan Eylem Komitesi nin ilk toplantısı 02.03.2023 günü Karaburun Belediyesi Mordoğan Hizmet Binasında Belediye Başkanımız başkanlığında yapıldı.
Toplantıya Belediye Başkan Yardımcımız, Karaburun Belediyesi Jeoloji Mühendisi, Karaburun Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi yetkilileri, Komitede yer alan Karaburun Mahalle Muhtarları Temsilcisi, Karaburun Kadın Platformu Temsilcisi, Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri, AKUT Yetkilileri katıldı.
AKUT un danışmanlığıyla, olumlu kararların alındığı toplantıda
Acil Plan Yol Haritamızın anahatları belirlendi, çalışmalar başlatıldı.
İlk olarak 06.Mart Pazartesi günü Mordoğan ve Karaburun da
“Bizler Hazır Olmak Zorundayız Afet Bilinçlendirme Semineri” yapılacak. Çalışmaları devam eden Mahalle Gönüllüleri oluşumu – Arama Kurtarma Birimleri oluşumu, Birimlere Arama Kurtarma ve İlk Yardım Eğitimlerinin verilmesi, kısa zamanda gerçekleştirilecek.
“BİZLER HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ… AFET BİLİNÇLENDİRME SEMİNERİ ” ne tüm Karaburunluların katılımını bekliyoruz.