Ayen Enerji A.Ş Mordoğan RES Projesi Kapasite Artışı ÇED Raporu 17/03/2015 Tarihinde T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Görüşülecek.

AYEN ENERJİ A.Ş.- MORDOĞAN RES KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ ÇED RAPORU 17/03/2015 TARİHİNDE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NDA GÖRÜŞÜLECEKfotoÄŸraf (1)

Mordoğan RES Kapasite artışı Projesi ÇED sürecinin başlatıldığının duyurulması üzerine, 24/06/2014 tarihinde Eski Mordoğan Köyü kahvesinde, Karaburun Kent Konseyi, ilgili STK’lar ve bölge halkının katılımıyla bir ön değerlendirme toplantısı yapılmış, Karaburun genelinde ve proje bölgesinde RES’lerin durumu değerlendirilmişti. Bu toplantıda alınan karar doğrultusunda 26/06/2014 tarihinde yapılacağı duyurulan “Halkın Katılımı Toplantısı” Mordoğan Merkez ve EğlenhocaMuhtarları, Karaburun Belediye Meclis Üyeleri, Karaburun Kent Konseyi, Yarımadada bulunan STK’lar ve bölge yaşayanları  tarafından protesto edilmiş ve  toplantı yapılmamıştı. Toplantı tutanağına “ RES’lerin bölgeye ağır zararı nedeniyle toplantı protesto edilmiş ve yapılmamıştır” şerhi düşülmüştü.

“Mordoğan RES” Proje,  Kapasite artışı projesine itiraz gerekçelerimiz Karaburun Kent Konseyi’nin21.08.2014 tarih ve 802 sayılı yazısı ile ilgili kuruluşlara gönderilmişti.

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sayfasında17/02/2015 yayınlanan duyuru ile;  Ayen Enerji A.Ş. Mordoğan RES Projesi kapasite artışı 10,5 MWm ( 5 türbinx2,1 MWm) ile ilgili 17/03/2015 tarihinde İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı yapılacağı duyurulmuş ve  ÇED Raporu yayınlanmıştır. (http://www.csb.gov.tr/iller/izmir/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=32991)

Mordoğan RES’in kurulu 15 türbini ve ilave edilmesi öngörülen 5 türbinin yerleşimlerini gösteren  ÇED Raporundan alınan  haritalarda da  görüleceği gibi;

  • Türbinlerin Mordoğan Mahallesi merkezine 640 m., en yakın konuta 150 m. mesafeden başlayarak kurulması planlanmaktadır.
  • Haritada kırmızı çizgiyle belirtilen, Proje için EPDK’ tarafından sınırlanan alan ise, tarım alanları, orman arazileri ve özel mülkiyet arazilerini kapsamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir