Ankara 8.İdare Mahkemesi, 25/05/2015 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararla “KARABURUN RES”İN ÜRETİM LİSANSINI DURDURDU…

KARABURUN / YAYLAKÖY’DE RES TÜRBİNLERİ DURDU !

YARGIDAN  ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURULU’NA (EPDK) ONAY ÇIKMADI,

“KARABURUN  RES”İN ÜRETİM LİSANSI İPTAL  EDİLDİ !

Karaburun Yarımadası’nın %61’ini (252 km²) “Karaburun RES Projesi” için tek bir firmaya  tahsis eden 05/08/2005 tarihli “ÇED Gerekli Değildir” kararına dayanarak, EPDK’nın 18.8.2011 tarihli ve EÜ/3382-14/2059 sayılı Üretim Lisansıyla 50 türbinin kurulumu tamamlanmıştı. EPDK 27.03.2014 tarihinde, 2005 yılına ait “ÇED Gerekli Değildir” kararına dayanarak, projenin 47 adet türbinlik kapasite artış talebine izin vermiş ve üretim lisansını tadil etmişti.

Karaburun Yarımadası’nın doğal, kültürel ve ekonomik yaşamı üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan ağır tahribata yol açan ve açacak olan bu hukuksuz uygulamanın durdurulması için, türbinlerle çevrelenen Yaylaköy sakinleri, Karaburun Yarımadası 13 köy ve mahalle muhtarının üyesi olduğu Karaburun Çevre Kültür ve Turizm Birliği ile Karaburun Kent Konseyi temsilcileri, Üretim Lisansı’nın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, “hukuka aykırı olduğu ve uygulanması halinde davacının telafisi güç zararına yol açacağı açık bulunan dava konusu işlemin, yürütmesinin durdurulması”na  22/01/2015 tarihinde oybirliğiyle karar vermişti.

Bu defa, Ankara 8.İdare Mahkemesi,  25/05/2015 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararla, 47 adet ilave türbinin ÇED dosyasındaki koordinatlarından farklı yerlerde gösterildiği ve EPDK’nın buna rağmen tadil ettiği ÜRETİM LİSANSINI İPTAL ETTİ.

Bu karar, Yarımada yaşayanlarının ve hukuk sürecini gönüllü olarak üstlenen  “Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları”nın (ÇEHAV) doğayı ve yaşam alanlarını korumak için hep birlikte verdiğimiz inançlı ve kararlı mücadelenin sonucudur.

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, bir kez daha, Yarımada’nın bütünsel bir yaklaşımla  korunmasını amaçlayan Özel Çevre Koruma Alanı İlanı için hazırladığı Teklif Raporuna sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Diğer tüm ilgili kurumların olumlu görüş verdiği Karaburun Yarımadası ÖÇKA İlanı Teklif Raporuna koyduğu şerhi kaldırması için Enerji Bakanlığı’na bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

KARABURUN YAŞAYANLARI OLARAK, YARIMADAMIZI, DOĞASINI, TÜM CANLILARIN YAŞAMINI, İNSAN SAĞLIĞINI, BUGÜNÜNÜ VE GELECEĞİNİ, KORUYARAK KALKINMA İLKESİNİ, YERELİ HİÇE SAYARAK SADECE BİR ENERJİ ÜRETİM ALANINA DÖNÜŞTÜRME SORUMSUZLUĞUNA KARŞI, BUGÜNÜMÜZ VE GELECEK KUŞAKLAR ADINA DAVACI OLMAYA VE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ.

Yılan kartalı, ada doğanı, ada martısı, yarasaları tüm kuşlarıyla, bal arıları kıl keçileri, zeytinleri, yabani orkidesiyle… Karaburun Yarımadası’nın tüm canlıları adına emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler…

asterix4

YAŞASIN DAYANIŞMA

Karaburun’a İyi Bak
KARABURUN KENT KONSEYİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir