Akdeniz Foku ve habitatları

Akdeniz Foku ve habitatları

Karaburun Yarımadası kıyılarında Akdeniz Fokunun (Monachus monachus) bulunması ve önemli habitatları (yaşam alanları)nın olması denizimizin temizliğinin (Deniz ekosisteminin sağlıklı olduğunun) ve ayrıca bölgenin eko turizm adına değerinin bir göstergesi. Mordoğan Ayıbalığı mevkiinde bulunan Akdeniz Foku Mağarası sadece yarımadanın değil tüm Akdenizin en önemli mağaralarından. Akdeniz Foklarının son sığınaklarından olan bu mağaraların korunması denizimizin korunmasıyla eşdeğerli.

Akdeniz Foku ve habitatları uluslararası antlaşmalar (Barselona ve Bern Sözleşmesi) gereği korunması gereken alanlardır.

Kıyı balıkçısı ve Akdeniz Fokları aslında ortak bir kaderi paylaşıyorlar.
Denizlerdeki aşırı ve yasadışı avcılık deniz altı zenginliğinin azalmasına neden oluyor. Yarımadadaki kıyı balıkçısının ağından, çökertme dalyanı ile avlanan balıkçının ağından her geçen gün daha az balık çıkıyor.

Yetmişli, seksenli yıllarda yüzlerce kefalin bir seferde çekildiği dalyan avları artık bir masal niteliğinde.

Balıkçımız gibi denizlerin bu sevimli canlısı Akdeniz Fokları da zor durumda. Dahası kıyı balıkçısının ağından balık alması ve bunu yaparken de ağları yırtması balıkçımızın canını bezdirmekte.

Ancak asıl suçlanması gereken denizlerde yasadışı ve aşırı avlanan trol ve gırgırlar, sığ sularda dibi tarayan avcıların deniz ekosistemine zarar veren uygulamaları.

Küçük gözenekli ağlarla, yüksek ışıklarla yavru balık ve kalamarları avlayarak bu canlıların büyüyemeden ve üreyemeden tükenmelerine neden olanların, gece zıpkınlarla dalarak sinarit, orfoz, lagos, ahtapotları yok edenlerin, balıkları ağlarla çevirip içine dalıp vuranların, kışın kefal ve levrek sürülerine gizlice bakir koylarda dinamit atanların yaptığı katliamlar asıl sorun.
Denizlerimizdeki bu yanlış uygulamaların biran önce denetlenmesi ve engellenmesi gerekli.

Aşırı hırs ve kar uğruna yapılan bu avcılık yöntemleri devam ederse ne denizlerimizde balık, ne kıyı balıkçısı nede Akdeniz Fokları kalacak.

Akdeniz Foklarının ve kıyı balıkçılarımızın sorunları ortaktır. Sadece para uğruna yapılan aşırı ve yasadışı avcılık doğadaki tükenişi hızlandırmaktadır.

Dünyada en zeki tür olduğunu söyleyen insanın, kendi dışındaki türlere karşı duyarlı olması ve koruma bilinciyle davranması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir