Akdeniz Foku Sesleniyor

Merhaba,

Ben Karaburun Yarımadası kıyılarında yaşayan Akdeniz Foku’yum. Denizlerde nesli tükenme tehlikesi altında ki türler içinde ilk sırada yer alan bir deniz memelisiyim.

Mordoğan’da bulunan Ayıbalığı Mağarası bizim evimiz, sağlık ocağımız, doğum hastanemiz. Yıllardır bu mağarayı kullandık. Burada doğumlarımızı yaptık, çocuklarımızı emzirdik, sonra yüzmeyi öğrettik. Bu mağarayı, bu son sığınağımızı lütfen koruyun.

Ayıbalığı’nda bulunan mağaramıza girmeyin, dalış yapmayın, kirletmeyin; mağaramız çevresinde zıpkınla, ağla avlanmayın. İçinizden bazıları ağlardan balık alıyoruz diye bizleri sevmeyebilir. Ancak asıl suçlular denizde balık neslini tüketenlerdir. Aşırı ve yasadışı avlanan teknelerdir. Gece zıpkınla tüple elde fenerle balık yuvalarına dalanlardır.

Uzun bir süredir sizlerle paylaştığımız bu güzelim kıyılarda üzücü olaylar yaşadık. Kimi arkadaşlarımız kasten vuruldu, kimisi mağaramıza aşırı insan aktivitesinden korkup giremedi, denizde düşük yaptı ve yavru öldü. Kimi balık çiftlikleri çalışanları bizlere acımasız davrandı. Bu olaylar basına yansıdı.

Karaburun’da sizlerin içinden bizlerle iletişim içinde olanlar Yerel Fok Komitesini kurdu. Onlar; bizleri gözlüyor, belgeliyor, ortak yaşam alanlarımızın korunmasında gönüllü görev alıyorlar. Yerel Fok Komitesi’nin bir bütçesi yok. Gönüllü katılımlara açık. Uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatla koruma altında olan bizlerin varlığını belgeleyerek ve ilgili birimlere ileterek denizlerimiz ve kıyılarımızda yağmacı yatırımlara engel olmaya çalışıyor, yasadışı uygulamalara karşı çıkıyorlar.

Kuyucak sahilinde can veren fok yavrumuz sonrasında Yerel Fok Komitesi tüm resmi, yerel birimler ve gönüllü aktivistler ile bir araya geldi. Önümüzdeki sürece yönelik ortak bilinçoluşturmak, görev dağılımı ve koordinasyon konularını ele aldılar.

Sizden ricamız öncelikle kıyılarımızda bizleri gördüğünüzde rahatsız etmeyin, uzaktan gözlemleyin, uzaktan fotoğraf alın. Bizim yorgun ya
da hasta olup kıyıya dinlenmek için çıkan arkadaşlarımız sizden ürküp tekrar denize dönmesinler. Bizler yaşamımızın yarısını kıyılarda, mağaralarda geçirmek zorundayız ve biz yaban hayatının üyeleriyiz. Bizlere ekmek ya da balık vermek için uğraşmayın. Bizleri gördüğünüzdeaşağıda belirttiğimiz ilgili birimlere haber verin.

Bizler sizler için denizlerin korunması adına önemli bir sembolüz. Önemli bir değeriz.

Deniz Çayırları ve biz Akdeniz Fokları, temiz denizin göstergesiyiz. Balık çiftlikleri ve aşırı avcılığın önüne bizlerin buralarda olduğunu vurgulayarak karşı durabilirsiniz.

Bizleri korumak denizlerimizi korumaktır. Bizleri korumak kıyılarımızı korumaktır.
Kıyılarınızda betonlaşmaya izin vermeyin. Bizlerin yaşam alanını korumak, doğayı ve kendinizi korumaktır. Kıyı balıkçısı ile bizlerin kaderi ortaktır. Aşırı ve yasadışı avcılığı önleyin. Birlikte güzel yarınlar için sevgiyle kalın..

Karaburun İlçe Emniyet Müdürlüğü; 0 232 731 3013
Karaburun Jandarma Komutanlığı; 0 232 731 3016
Sahil Güvenlik/Mordoğan ; 158
Karaburun Yerel Fok Komitesi; 0 232 731 2919/ 0 232 7313812

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir