AKBELEN ORMANINA DOKUNMAYIN

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de iki termik santral için maden ocağı açılmak istenen Akbelen Ormanı’nda inşaat çalışmaları sürüyor.
Termik santral için maden ocağı açılmak istenen Akbelen Ormanı’nda devam eden inşaat çalışmalarının son halini, belgesel yapımcısı ve gazeteci Kazım Kızıl havadan çekimle görüntülendi.
Belgesel yapımcısı ve gazeteci Kazım Kızıl, İkizköy’deki inşaat çalışmalarının havadan çekim görüntülerini paylaştı.
Videoyu 3 Ocak 2023 tarihinde Muğla Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda çektiğini belirten Kızıl, “‘Beşli Çete’deki Limak’ın da aralarında bulunduğu YK Enerji onlarca kamyon ve ekskavatörle devasa bir canavar gibi önüne gelen her şeyi yutuyor. Sırada Akbelen Ormanı var!” dedi. Köylülerin itiraz ederek 500 günden fazla nöbet tuttuğu inşaatta en son üçüncü bilirkişi raporu çıkmış, mahkeme yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı.

AKBELEN ORMANINA DOKUNMAYIN! 

Akbelen Ormanı uzun zamandır kömür madeni genişletme çalışmalarının hedefinde. 3 yıldır ormanı madene teslim etmeyenlerin, 540 gündür çadırda nöbet tutanların mücadelesi sayesinde de kamuoyunun gündeminde. 

Ama aslında yüzyıllardır orada. Yaşlı kızılçamları, nesli tükenmekte olan karabaşlı ötleğeni ve kandil kökü, Kocaman Çayı, çıntarı, kekiği, koca yemişi, belki bin yıllar öncesine giden tarihi ve kültürü ile… 

Ve hala kuşaktan kuşağa tarım ve zeytincilik yaparak kendi kendine yeten, hatta kentlileri de besleyen İkizköylüler ile birlikte. 

Şirket, 3. kez yapılan bilirkişi keşfi sonucu ortaya çıkarılan, bilimsellikten uzak bilirkişi raporuna dayanarak Akbelen Ormanını hukuken koruyan yürütmeyi durdurma kararını kaldırtmayı başardı. Ancak ormanı kesmeye yönelik hazırlıklar yapan şirket, bu girişiminde başarılı olamayacak. 

Kâr Değil Yaşam!

Enerji ihtiyacını gerekçe göstererek Akbelen Ormanını yok etmeye çalışan şirket ve şirketin yolunu açan kamu kurumları da çok iyi biliyor ki, ne Muğla’nın, ne Ege Bölgesi’nin, ne de Türkiye’nin bu iki eski ve kirli santralde kömür yakılarak üretilecek elektriğe ihtiyacı yok.

Ama, kuşu, tilkisi, oklu kirpisi, otları, çalıları ve mantarları ile 780 dönümlük doğal bir orman ekosistemi olan Akbelen’e, ormanın bize sunduğu oksijene, Akbelen Ormanının altından süzülüp gelen suya, ormanı çevreleyen 45 bin zeytin ağacına, binlerce dönüm verimli tarım arazisine sadece İkizköylülerin değil, hepimizin ihtiyacı var. 

Dünyamızın da nefes almaya ihtiyacı var.  Atmosfer, kömürlü santrallerden bugüne kadar salınan yüz milyarlarca ton karbondioksite doydu. Gezegenin iklim krizine bağlı orman yangınlarına, sellere, dolulara, hortumlara, kuraklığa, susuzluk ve açlığa, salgın hastalıklara, büyük göçlere topyekun teslim olmasına ramak kaldı.

Bu nedenle Akbelen Ormanını kömüre vermeyeceğiz. 

Taleplerimiz net:

Akbelen Ormanında kömür madenciliği için verilen izin iptal edilsin.

  • Şirket tarafından köylüye toprağını satması için yapılan baskı engellensin. 
  • Bu toprakların kadim değeri ölmez ağaç zeytine yönelik sökmek, taşımak dahil her tür müdahale durdurulsun,
  • Kömür madeni genişletmesi durdurulsun.
  • Bilime ve hukuka aykırı bilirkişi raporları ile bağımsız olması gereken mahkemelerin baskı altına alınması engellensin. 
  • Akbelen Ormanını ve yaşamı savunanlara yönelik haksız suçlama ve davalar düşürülsün. 

Artık yeter!

Enerjiyi ticari bir mal olarak şirketlerin kârı için değil, toplumun gerçek ihtiyacı için, doğaya saygıyla ve hep birlikte planlayarak üretmeyi başarırsak kömürlü termik santrallere ihtiyacımız yok.

Ürettiklerimizi adil paylaşırsak, bugüne kadar kömür işçisi olan emekçilerin de, İkizköylünün de, hepimizin de karnı doyar.

Akbelen Ormanı doğası, yaşam alanı ve yaşam hakkı için ayağa kalkan Anadolu köylüsüdür. Yaşamı kendinden ibaret saymayanların ortak kırmızı çizgisidir. Akbelen Ormanı yaşama saygı duruşudur. 

Gözümüz, kulağımız, kalbimiz, desteğimiz Akbelen Ormanı ve onu savunanlarla!

AKBELEN ORMANINA DOKUNMAYIN!

İZİN VERMEYECEĞİZ!

AKBELEN ORMANINI VERMEYECEĞİZ!