Agromey Balık Çiftliği Projesi’nin ÇED Raporuna Vize Çıkmadı

 

KARABURUN’DA 3,9 MİLYON M² DENİZ ALANINA KURULMAK İSTENEN AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ PROJESİNİN İNCELEME VE DEĞERLENDİRME KOMİSYONU (İDK) TOPLANTISI 25 TEMMUZ’DA ANKARA’DA T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NDA YAPILMIŞTI. YEREL PAYDAŞLARIN RESMİ OLARAK ÇAĞRILI OLMADIĞI TOPLANTIYA, KARABURUN’UN KARŞI ÇIKIŞINI BİR KEZ DAHA AKTARMAK İÇİN , KARABURUN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAKIR, AMBARSEKİ MUHTARI ALİ KİREŞÇİ, KENT KONSEYİ BAŞKANI İPAR BUĞRA VE BELEDİYE TEMSİLCİSİ MUSTAFA ÜNSAL’DAN OLUŞAN BİR HEYET, 3000 KARABURUN’LUNUN PROJEYE İTİRAZ DİLEKÇESİYLE BİRLİKTE KATILMIŞTI.

KARABURUN YARIMADASI, TÜRKİYE’NİN 305 ÖNEMLİ DOĞA ALANI’NDAN (ÖDA) BİRİDİR. YARIMADA, “SIFIR YOKOLUŞ” VE “BAŞKA YERDE OLMAYANLAR” SINIFLANDIRMASINDA DÜNYADA ÖNEMLİ BÖLGELER ARASINDADIR.
KARABURUN YARIMADASI KIYILARININ ÇOK ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ I. DERECE DOĞAL SİT ALANIDIR. AGROMEY PROJESİNDE ÖNGÖRÜLEN KIYILAR, I. DERECE DOĞAL SİT ALANIDIR.

AGROMEY PROJESİNİN DURDURULMASINA DESTEK OLMALARI İÇİN, KARABURUN KENT KONSEYİ TARAFINDAN TÜM İZMİR MİLLETVEKİLLERİNE YAZILI ÇAĞRIDA BULUNULMUŞTU. CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ, TACETTİN BAYIR, MUSA ÇAM, ÖZCAN PURÇU VE ALİ YİĞİT İDK TOPLANTISINDA DA BİZLERLE BİRLİKTEYDİ. KENDİLERİNE İÇTENLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

KARABURUN HEYETİ VE MİLLETVEKİLLERİMİZ :
– DÜNYANIN EN NADİR MEMELİLERİNDEN OLAN VE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERLE KORUMA ALTINA ALINAN AKDENİZ FOKLARININ KALAN SON YAŞAMA VE ÜREME ALANLARINDAN BİRİNİN DAHA YOK EDİLMESİNE,
– DENİZLERİN AKCİĞERİ VE DENİZ CANLILARININ YUVASI OLAN, ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERLE DE KORUMA ALTINA ALINAN DENİZ ÇAYIRLARININ YOK OLMASINA,
– DOĞA İLE BARIŞIK TURİZME, KIYI VE GELENEKSEL DALYAN BALIKÇILIĞINA KISACA YEREL EKONOMİNİN BÜYÜK ZARAR GÖRMESİNE, NEDEN OLACAK AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ ÇED SÜRECİNİN DURDURULMASI VE İPTAL EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ GEREKÇELERİYLE BİRLİKTE KOMİSYONA AKTARMIŞTI.

TOPLANTININ ARDINDAN T.C ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ’Yİ ZİYARET EDEN MİLLETVEKİLLERİMİZ VE KARABURUN BELEDİYE BAŞKANI, AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİNİN DOĞAYA, YEREL EKONOMİK VE SOSYAL HAYATA VERECEĞİ GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ ZARARLARI AKTARMIŞ VE KARABURUN HALKININ BALIK ÇİFTLİĞİ PROJESİNİN REDDEDİLMESİ TALEBİNİ SAYIN BAKAN’A İLETMİŞTİ.

PROJEYLE İLGİLİ T.C. ÇEVRE YÖNETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ NÜN 11.12.2017 TARİHLİ 15230 SAYILI YAZISINDA :
DENİZEL ORTAMDA ÇEVRESEL ORTAMIN KİRLİLİĞİNİ GÖSTEREN EN ÖNEMLİ KRİTERLERDEN OLAN BEGGİOTA BAKTERİSİNİN YOĞUN OLDUĞU VE BU NEDENLE SÖZ KONUSU ALANDA ÇEVRESEL KOŞULLARIN BALIK ÇİFTLİĞİ KURULMASI İÇİN UYGUN OLMADIĞI BELİRTİLEREK PROJENİN ÇED SÜRECİNİN SONLANDIRILDIĞI BELİRTİLDİ.

KARABURUN HALKI, DENİZEL VE KIYISAL YAŞAM İLE SOSYO-EKONOMİK YAŞAMIN İDAM FERMANI OLACAK BU PROJENİN İPTAL EDİLMESİ İÇİN VERDİĞİ MÜCADELEYİ, OLASI YENİ GİRİŞİMLERE DE KARŞI BİRLİK İÇİNDE SÜRDÜRMEYE KARARLIDIR.

YARIMADA’DA SU ÜRÜNLERİ İŞLETMELERİNİN YER DEĞİŞİMİ/TAŞINMA, KAPASİTE ARTIŞ SÜREÇLERİNİN YAŞANDIĞI GÜNÜMÜZDE, GELİNEN NOKTADA KARABURUN YARIMADASI’NIN SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ POTANSİYEL ALANLARI KAPSAMINDAN ÇIKARILMASINI VE YARIMADA’NIN ÖÇKA İLANI İÇİN GEREKLİ BAKANLAR KURULU KARARININ İVEDİLİKLE ÇIKARILMASINI BİR KEZ DAHA ISRARLA TALEP EDİYOR VE BEKLİYORUZ.

BAŞKA KARABURUN YOK!

KARABURUN KENT KONSEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir