Agromey Balık Çiftliği Projesine İlişkin İtirazlarımızı Çevre İl Müdürlüğü Önünde Basın Açıklamasıyla Duyurduk

KARABURUN HALKI, TÜM BİLEŞENLERİYLE HEP BİRLİKTE AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİNE HAYIR DİYOR

KARABURUN YARIMADASINI BATI KIYILARINDA HALKIN KARŞI ÇIKIŞINA RAĞMEN KURULAN ÜÇ BALIK ÇİFLİĞİNİN, AGROMEY 1-2-3 OLARAK AD DEĞİŞTİREREK VE ALANINI 11 KAT ARTTIRARAK, YARIMADANIN KÖRFEZE BAKAN KIYILARINDA ANBARSEKİ- İNECİK ARASINDA 3,9 MİLYON M²’LİK DENİZ ALANINA TAŞINMASI İÇİN ÇED SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR.

KARABURUN KENT MECLİSİ AGROMEY PROJESİ İLE İLGİLİ OLARAK İKİ KEZ TOPLANMIŞ VE KARABURUN HALKI, BELEDİYE BAŞKANLIĞI, TÜM MUHTARLARI, ESNAF ODASI, SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİ, DALGIÇ OKULLARI VE TÜM SİVİL ÖRGÜTLERİYLE HEP BİRLİKTE;

KİRLETİLECEĞİ DENİZ/ KIYI İLE, GÜRÜLTÜ/GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİYLE; BAŞTA TURİZM VE YEREL BALIKÇILIK OLMAK ÜZERE YEREL EKONOMİYİ BALTAYACAK OLAN, AKDENİZ FOKUYLA, DENİZ ÇAYIRLARIYLA DEĞERLİ DENİZ EKOSİSTEMİNE ÖLÜMCÜL TEHDİT OLUŞTURAN AGROMEY PROJESİNİN ÇED SÜRECİNİN DURDURULMASI VE İPTALİ İÇİN TÜM DEMOKRATİK VE YASAL HAKLARINI KULLANARAK MÜCADELE EDİLMESİ KONUSUNDA ORTAK KARAR ALMIŞTIR.

BU KAPSAMDA, PROJENİN “HALKIN KATILIMI” TOPLANTISI YOĞUN PROTESTOLARLA YAPTIRILMAMIŞ, AYRINTILI İTİRAZ GEREKÇELERİMİZ BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE KENT KONSEYİ TARAFINDAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI VE İLGİLİ TÜM KURUMLARA İLETİLMİŞ, MUHTARLARIMIZ, KOOPERATİFLER, DALGIÇ OKULLARI, KENT KONSEYİ TEMSİLCİLERİNDEN OLUŞAN HEYETLERLE ANKARA VE İZMİR’DE BU KURUMLARA GİDİLEREK İTİRAZ GEREKÇELERİ AKTARILMIŞ, 1700 BİREYSEL İTİRAZ DİLEKÇESİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞA GÖNDERİLMİŞTİR.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI, AGROMEY PROJESİ İÇİN 25 TEMMUZDA İNCELEME VE DEĞERLENDİRME KOMİSYONU (İDK) TOPLANTISI YAPILACAĞINI İLAN ETMİŞTİR.

BUGÜN, YİNE HEP BİRLİKTE, AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİNE KARŞI ÇIKIŞIMIZI BİR KEZ DAHA AKTARMAK İÇİN, BURADA İZMİR İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNDEYİZ.

BURADAYIZ ÇÜNKÜ, AGROMEY ÇED SÜRECİ DEVAM EDİYOR. BURADAYIZ ÇÜNKÜ, İDK TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLECEK ÇED RAPORUNDA, RAPORUN PARÇASI OLMASI GEREKEN “HALKIN KATILIMI” BÖLÜMÜNE, BAŞLIK OLARAK DAHİ YER VERİLMEMİŞ OLMASINDAN ÖTÜRÜ ENDİŞELİYİZ. KARABURUN HALKININ GÖRÜŞÜNÜ SÖYLEMEK İÇİN BURADAYIZ.

AGROMEY ÇED RAPORUNDA; “ZATEN PROJE ALANINDA GÖRÜLMEYEN AKDENİZ FOKU’NA BİR ZARAR VERİLMEYECEĞİ ORTADADIR” DİYOR. ÜREME/YAŞAM ALANLARININ ORTASINDA KURULACAK AGROMEYİN AKDENİZ FOKLARI İÇİN NASIL BİR ÖLÜMCÜL TEHDİT OLUŞTURDUĞUNU SÖYLEMEK İÇİN BURDAYIZ.

ÇED RAPORUNDA; 50-55 M DERİNLİKTE DENİZ ÇAYIRLARINA RASTLANMADIĞI, DOLASIYLA ZARARIN SÖZKONUSU OLMADIĞI SÖYLENİYOR. DENİZ ÇAYIRLARI TOPLULUKLARININ ZATEN 30-40M DERİNLİKLERDE VAR OLDUKLARINI, BALIK DIŞKILARI VE YEM ARTIKLARININ AKINTIYLA DENİZ ÇAYIRLARININ ÜZERİNİ ÖRTEREK, OKSİJENSİZ BIRAKARAK İÇİNDEKİ CANLILARLA BİRLİKTE YOK ETTİĞİNİ ANLATMAK İÇİN BURADAYIZ.

ULUSLARARASI ANLAŞMALARLA KORUMA ALTINDA OLAN AKDENİZ FOKUYLA, DENİZ ÇAYIRLARIYLA DENİZ EKOSİSTEMİZİ KORUMAK İÇİN BURDAYIZ.

ÇED RAPORUNDA, “YETKİSİ OLMAYAN KİŞİLERİN, DİĞER BALIKÇILARIN VS. FAALİYET ALANINA GİRİŞİNİ ENGELLEMEK AMACIYLA, ALANDA GÜVENLİK TEKNESİ/BOTU BULUNACAK” DENİYOR. 3,9 MİLYON M²LİK DENİZİMİZİN YEREL BALIKÇILARA KAPATILMAMASI İÇİN BURDAYIZ.

DENİZLERİMİZDE VE BALIKÇI BARINAKLARINI İŞGAL EDECEĞİ ALANLA, TERTEMİZ DENİZ VE KIYILARIN, MAVİ BAYRAKLI PLAJLARIN, KİMYASALLAR VE BALIK DIŞKILARIYLA KİRLETİLMESİYLE, GÜRÜLTÜ VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİYLE DOĞAYLA BARIŞIK TURİZMİ VE BUNA BAĞLI YEREL EKONOMİYİ BALTALAYACAK, KIYI VE GELENEKSEL DALYAN BALIKÇILIĞINI YOK EDECEK BALIK ÇİFTLİĞİNE HAYIR DEMEK İÇİN BURDAYIZ.

25 TEMMUZ’DA BELEDİYE BAŞKANIMIZLA, MUHTARLARIMIZLA VE YEREL SİVİL YAPILARIN TEMSİLCİLERİYLE, BİNLERCE BİREYSEL İTİRAZ DİLEKÇESİ İLE ANKARA’DA T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDA OLACAĞIZ.

TÜM İZMİR MİLLETVEKİLLERİNE KONUN TBMM TAŞINMASI İÇİN DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNDUK. BUGÜN YANIMIZDA OLAN CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ TACETTİN BAYIR’A VE SORUNU ANKARA TAŞIYACAK MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜR EDERİZ.

BİZLER DOĞASIYLA, YEREL KIRSAL POTANSİYELİYLE SAHİP OLDUKLARIMIZIN BİLİNCİNDEYİZ VE BUNLARIN GELECEK KUŞAKLAR ADINA EMANETÇİSİYİZ.

KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir