Agromey Balık Çiftliği Projesi Hakkında Gelişmeleri Paylaşıyoruz – Agromey Duyuru -2

AGROMEY Balık Çiftliği Projesi sözde “Halkın Katılımı Toplantısı”, Karaburunlular’ın Yarımada’da balık çiftliği tesisine karşı kararlı protestoları sonucunda ne başlayabilmiş ne de gerçekleşebilmiştir. Yapılamayan bu toplantıya ilişkin resmi kurum tutanağı ilan edilen toplantı yeri olan Anbarseki Köy Kahvesi’nde tutulmamıştır.

Ege’de Son söz Gazetesi’nde 27/01/2017 tarihinde yayınlanan bir haberde, Jandarma aracında imza altına alındığı söylenen bir tutanak haberi yayınlanmıştır.

Karaburun Belediye Başkanlığı ve Karaburun Kent Konseyi tarafından, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden, tutanak, tutanağın imzalandığı söylenen yer, resmi heyette yer alan kurumlar ve görevlendirilen yetkililere ilişkin bilgiler yazılı olarak istenmiştir. Bu yazılara verilecek yanıta göre, gerekli itirazlar yapılacak ve gerektiği anda da hukuki girişimlerde bulunulacaktır.

Egede Son söz Gazetesi’nde “Karaburun Kent Konseyi ve bazı çevre derneklerinin “toplantı iptal oldu” diyerek duyurduğu olaylı günün tutanakları ortaya çıktı” ifadesi yer almaktadır.
Karaburun Kent Konseyi’nin açıklaması, “İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve görevli diğer kurum yetkililerinin tutanak tutmadan ve imzalamadan toplantı yerinden ayrıldıkları” biçimindedir. Bu iki ifade arasında büyük anlam farkı olduğundan, haberde gerekli düzeltmenin yapılması konusunda anılan gazeteye tekzip yazısı gönderilmiştir.

Halkın katılmadığı bu sözde “Halkın Katılımı Toplantısı” sonrası Anbarseki köy kahvesinde Karaburunlular’ın imzaladığı kendi tutanağımız Karaburun Belediye Başkanlığı tarafından Karaburun Kaymakamlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gerekçeleri ile birlikte gönderilmektedir. Bu itiraz yazısını da Konsey facebook sayfasında paylaşacağız.

Sözde “Halkın Katılımı Toplantısı”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı bu ÇED sürecinin ilk aşamasıdır ve Karaburun Halkı bu toplantıyı yaptırmamıştır.
Proje henüz onaylanmış değildir. Önümüzdeki süreçte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı proje ile ilgili kararını vermek üzere İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısı/toplantıları yapacaktır.
Bakanlık, Agromey Projesini bu toplantılardan/değerlendirmelerden sonra, onaylayacak veya reddedecektir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca proje ile ilgili nihai karar verilene kadar, Bakanlığa her aşamada itirazlarımızı yapmaya, Karaburun halkının taleplerini hep birlikte dile getirmeye devam edeceğiz.

Karaburun’un hukuki mücadelesi, Bakanlığın Agromey balık çiftliği projesine ÇED Olumlu Kararı vermesi durumunda başlayacaktır.

Tüm Karaburunlular’ı, Karaburun’a gönül verenleri ve doğa dostlarını, görüş ve önerilerini e-mail adresimizden paylaşmaya davet ediyoruz: karaburunkentkonseyi@gmail.com

HEP BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ!
YAŞASIN KARABURUN’UN BİRLİK VE DAYANIŞMASI !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir