Agromey Balık Çiftliği Duyuru 7:

AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ DUYURU 7:
ANKARA’DA İNCELEME DEĞERLENDİRME KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

1- Agromey Balık Çiftliği İnceleme Değerlendirme Toplantısı (İDK) 25 Temmuz’da Ankara’da T:C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’da yapıldı.

2- Agromey Projesine karşı çıkışımızı aktarmak üzere,yerel paydaşların resmi olarak çağrılı olmadığı toplantıya, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ambarseki Muhtarı Ali Kireşçi, Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra ve Belediye temsilcisi Mustafa Ünsal’dan oluşan heyet, 3000 Karaburunlunun itiraz dilekçeleriyle birlikte Ankara’ya gitmiştir.

3- CHP İzmir Milletvekilleri, Tacettin, Bayır, Musa Çam, Özcan Purçu ve Ali Yiğit Karaburun’a destek olmak için Karaburun heyetiyle birlikteydi. Kendilerine içtenlikle teşekkür ediyoruz.

4- Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcisi dışındaki Komisyon üyelerinin katılmadığı toplantıya, bu kurumların yazılı olarak ilettiği ifade edilen görüşleri hakkında bu aşamada herhangi bir bilgimiz bulunmamaktadır. Projeye ilişkin Karaburun’un itirazı Karaburun Belediyesi ve Karaburun Kent Konseyi tarafından bu kurumlara yazılı olarak iletilmiştir.

5-Toplantıda, şirket temsilcisi ve ÇED Raporunu hazırlayan Mare Danışmanlık şirketi yetkilisinin, hepimizin çok iyi bildiği ÇED Raporunu özetlemesinin ardından, Karaburun’un tüm temsilcileri ve Milletvekillerimiz Agromey Projesine karşı çıkışımızı ayrı ayrı aktarmıştır. Projenin ÇED sürecinin durdurularak iptali talebimiz yinelenmiştir.

6-İDK Toplantısının ardından Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaret ederek, Agromey Balık Çiftliği Projesinin Karaburun Yarımadasında neden olacağı doğal, ekonomik ve sosyal yıkıcı etkilerini ve Projenin reddedilmesi gerektiğini bir kez de Sayın Bakan’a aktarmıştır.

7- Görüşlerimizin kuvvetle aktarıldığı bu toplantılardan sonra, önümüzdeki süreci yakından ve dikkatle izlemeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki Süreçteki Olasılıklar
a) Bakanlığın, itirazlarımızı dikkate alarak ÇED sürecini durdurması ve Agromey firmasının talebini red etmesi,
b) ÇED sürecine devam ederek, belki 2. bir İDK Toplantısının ardından, Nihai ÇED Raporunu onaylarak, tekrar görüşe açması ve Projeye ÇED Olumlu Kararı vermesi,

Bu aşamadaki hepbirlikte mücadelemiz, Projeye ÇED Olumlu Kararı verilmemesi için olacaktır.

KARABURUN İÇİN DAVA SÜRECİ, BAKANLIĞIN PROJEYİ ONAYLAYARAK ÇED OLUMLU KARARI VERMESİ DURUMUNDA BAŞLAYACAKTIR.

AGROMEY PROJESİ DURDURULANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ.

BAŞKA KARABURUN YOK

KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir