AgroMey Balık Çiftliği Projesi Hakkında Gelişmeleri Paylaşıyoruz (1)

AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ ÇED SÜRECİ KAPSAMINDA 24/01/2017 TARİHİNDE YAPILMAK İSTENEN “HALKIN KATILIMI TOPLANTI”SI, BU KONUDA GEREĞİNDEN FAZLA BİLGİ SAHİBİ OLDUKLARINI BELİRTEN KARABURUNLULULAR’IN YOĞUN PROTESTOLARI NEDENİYLE YAPILMADI.

YEREL YÖNETİMİMİZ, MUHTARLARIMIZ, SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİ, DALGIÇ KULÜPLERİ, ESNAF ODASI, TURİZM İŞLETMELERİ, SİVİL YAPILANMALARIYLA… TÜM KARABURUN YAŞAYANLARI, HEP BİRLİKTE, KARABURUN’DA BALIK ÇİFTLİĞİ İSTEMEDİĞİMİZİ SÖYLEMEK İÇİN ANBARSEKİ KÖYÜ KAHVESİNDE GÜÇLÜ DAYANIŞMA ÖRNEĞİ VERDİ.

KARABURUN’A, KARABURUN HALKINA DESTEK VE DAYANIŞMA İÇİN GELEN İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM’A, AV. ŞEHRAZAT MERCAN’A, KOMŞU İLÇE KENT KONSEYLERİ VE EGEÇEP TEMSİLCİLERİNE, BÖLGENİN DEĞİŞİK YERLERİNDEN GELEN İZMİRLİLER’E VE BASIN MENSUPLARINA İÇTENLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ, TOPLANTIYA İLİŞKİN RESMİ TUTANAĞI DÜZENLEMEDEN, ANBARSEKİ’DEN AYRILMAK İSTEMİŞ, BUNUN ÜZERİNE TOPLANTININ YAPILMADIĞINA DAİR RESMİ TUTANAĞIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ, MUHTARLARIMIZ, AVUKAT ŞEHRAZAT MERCAN VE KENT KONSEYİ BAŞKANINDAN OLUŞAN BİR HEYET GÖZETİMİNDE KARABURUN KAYMAKAMLIĞI’NDA TUTULMASI TALEBİMİZ DE UYGUN GÖRÜLMEMİŞ VE RESMİ HEYET KARABURUN’DAN, HEYETİMİZİN BİLGİSİ DAHİLİNDE HERHANGİ BİR TUTANAK TUTMADAN AYRILMIŞTIR.

BUNUN ÜZERİNE KARABURUN TEMSİLCİLERİ VE HALKI, SÖZDE “HALKIN KATILIMI TOPLANTISI”NIN YAPILMADIĞINA DAİR KENDİ TUTANAĞINI HAZIRLAMIŞ VE İMZALAMIŞTIR. BU TUTANAK KARABURUN BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN BAKANLIĞA İLETİLECEKTİR.

KARABURUNLULAR’IN BU ŞARKILI,TÜRKÜLÜ DİRENİŞİ, GÖRSEL VE YAZILI BASINDA ÇOK GENİŞ YER ALMIŞ, KARABURUN’UN İSYANI KAMUOYUNA YANSIMIŞTIR.

“HALKIN KATILIMI TOPLANTISI”, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN BU ÇED SÜRECİNİN İLK AŞAMASIDIR VE KARABURUN HALKI BU TOPLANTIYI YAPTIRMAMIŞTIR.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI PROJE İLE İLGİLİ KARARINI VERMEK ÜZERE İNCELEME VE DEĞERLENDİRME KOMİSYONU TOPLANTISI/TOPLANTILARI YAPACAKTIR.

BU TOPLANTILARDAN/DEĞERLENDİRMELERDEN SONRA, BAKANLIK AGROMEY PROJESİNİ ONAYLAYACAK VEYA REDDEDECEKTİR.

BU SÜREÇ TAMAMLANINCAYA KADAR KARABURUN HALKININ, “HALKIN KATILIMI TOPLANTISI”NDAKİ BİRLİKTELİĞİNİ VE MÜCADELESİNİ DAHA DA GÜÇLENDİREREK SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUZ.

KARABURUN KENT KONSEYİ OLARAK BİR PARÇASI OLMAKTAN ONUR DUYDUĞUMUZ BU MÜCADELEYE, AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ PROJE DOSYASINA AYRINTILI İTİRAZ GEREKÇELERİMİZİN HAZIRLANMASI, GELİŞMELERİN KARABURUN HALKIYLA PAYLAŞILMASI, KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ GİBİ ÜZERİMİZE DÜŞEN HER GÖREVİ YAPARAK KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

HEPİMİZİN BU AŞAMADAKİ SORUMLULUĞU, DEMOKRATİK VE YASAL TÜM HAKLARIMIZI KULLANARAK, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN KARABURUN’DA YAŞAMI TEHDİT EDEN AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ PROJESİ İÇİN “ÇED OLUMLU KARARI” VERMESİNİN ÖNÜNE GEÇMEKTİR.

ÇABAMIZ VE DİLEĞİMİZ, AGROMEY BALIK ÇİFTLİKLERİ İÇİN HUKUKİ SÜRECE BAŞVURMAMIZA GEREK KALMADAN, PROJENİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN REDDEDİLMESİDİR.
KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir