Karaburun Kent Konseyi 2014 (Ocak-Mayıs) Faaliyet Raporları

10431304_807420745937085_5160274689549110487_o

KARABURUN KENT KONSEYİ

2014 OCAK FAALİYET RAPORU

 • 02 Ocak’ta KKK Hayvan Hakları Çalışma Grubu, Hayvan Hakları Federasyonu, Hayvan Dostları Derneği ve Karaburun Belediyesi ortaklığı ile düzenlenen “Hayvan Popülasyonunun Gelişiminde Kısırlaştırılmanın Önemi” konulu bilgilendirme sunum toplantısı Karaburun Belediye Salonunda yapılmıştır. Toplantıya KKK’den İpar Buğra Dilli, Nesrin Durmuş Altürk, Çiğdem Öztürk ve Mustafa Özer katılmıştır. Toplantının haber ve fotoğrafları KKK facebokkta paylaşılmıştır.
 • 03 Ocak’ta Karaburun Belediyesi Meclis toplantısına KKK’den İpar Buğra Dilli, Çiğdem Akçura, Tümay Teker, Pamir Teker, Nesrin Durmuş Altürk, Şule Baylan ve Çiğdem Öztürk katılmıştır.
 • 03 Ocak’ta KKK Hukuk Çalışma Grubu üyesi Av. Cem Altıparmak’ın 16.12.2013 tarihli İl Özel İdare’ye; Lodos A.Ş. Karaburun RES yatırımları ile ilgili istemiş olduğu belgeler hk yazısına, Lodos A.Ş.’nin 1/1000 ölçekli İlave Revizyon İmar Planı yapma talebi kapsamında ilgili kurumların görüşünün istenildiğini belirten cevabı gelmiştir.
 • 06 Ocak’ta KKK YK toplantısı yapılmıştır.
 • 06 Ocak’ta Karaburun Kaymakamı Engin Yalçın ile İpar Buğra Dilli ve Çiğdem Akçura Karaburun Yarımadası yatırımları hakkında görüşmüştür.
 • 06 Ocak’ta Av. Şehrazat Mercan, Çalık Enerji firmasının Urla-Demirciler köyü mevkiinde yeni RES projesi olduğunu ve ÇED halkı bilgilendirme toplantısının 09 Ocakta yapılacağını bildirmiştir. Haberi KKK facebookta duyurusu paylaşılmıştır.
 • 06 Ocak’ta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Pınar Erden ile Karaburun Yarımadası Anıt Ağaç tescili hk. görüşülmüştür.
 • 06 Ocak’ta KKK/751 sayılı Batı Deniz-Seramik Ürün. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin 09 Ocak’ta Salman köyündeki halkı bilgilendirme toplantısına araç tahsisi ve duyuru anonsunun yaptırılması hk. bilgi yazısı Karaburun Belediyesi’ne verilmiştir. .
 • 08 Ocak’ta KKK/752 sayılı Türkiye Kent Konseyleri Birliği 13. Kurul Toplantısı’na KKK’nin katılımı  hk. dosya yazısı Karaburun Belediyesi ve Karaburun Kaymakamlığı’na verilmiştir.
 • 08 Ocak’ta KKK web sayfası güncellenmiştir.
 • 09 Ocak’ta Batı Deniz-Seramik Ürün. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Salman köyü balık çiftliği projesi halkı bilgilendirme toplantısı protesto edilerek toplantıya katılım gösterilmemiştir. Konu ile ilgili basın haberi KKK facebook ve web sayfasında  paylaşılmıştır.
 • 09 Ocak’ta KKK/739 sayılı dosya yazımıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden cevap gelmiştir. Gelen cevapta; “Mordoğan Beldesi Yellicebelen Beldesi’nde Ali Tekin tarafından yapılması planlanan mermer ocağı kapasite artırımı kırma-eleme tesisi projesi ile ilgili görüşleri belirtilerek, projenin gerçekleştirilmesi durumunda bölgeyi olumsuz etkileyeceğinden gereğinin yapılması talep edilmektedir. Söz konusu proje ile ilgili olarak ilgide kayıtlı yazıda belirtilen hususlar değerlendirme sürecinde dikkate alınacaktır.” denilmektedir.
 • 11 Ocak’ta KKK Başkanı İpar Buğra Dilli ve Doğa Koruma Çalışma Grubu Sözcüsü Hüsnü Dilli, Tekirdağ’da yapılan Türkiye Kent Konseyleri Birliği 13. Genel Kurul Toplantısı’na katılmıştır. Toplantıda Karaburun Yarımadası’nın varlıkları, sosyo-kültürel değerleri ile tehditlerini anlatan sunum yapılmıştır. Konu ile ilgili haber KKK facebook sayfasında  paylaşılmıştır.
 • 13 Ocak’ta KKK facebook ve web sayfasında Batı Deniz-Seramik Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Salman köyü balık çiftliği halkı bilgilendirme toplantı tutanağı paylaşılmıştır.
 • 13 Ocak’ta Yayla Köy’den Yusuf Arıcı  ve Mustafa Şenbahar’ın Lodos A.Ş.’ye açtığı davada Karaburun Mahkemesi’nden bilirkişi incelemesine; davacıların isteği üzerine KKK adına İpar Buğra Dilli ve Hüsnü Dilli gözlemci olarak katılmıştır. Konu ile ilgili bilgi KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.
 • 13-17 Ocak tarihleri arasında Karaburun Yarımadası Özel Çevre Koruma Alanı ilanı hk görüşmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü  Mustafa Satılmış, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen ve Yenilenebilir Enerji Daire Başkanı Sebahattin Öz’den 21 Ocak tarihine randevu alınmıştır. 21 Ocak’ta KKK Başkanı İpar Buğra Dilli, Genel Sekreter Çiğdem Akçura, Doğa Koruma Çalışma Grubu Sözcüsü Hüsnü Dilli, Karaburun Çevre Kültür Turizm Birliği Başkanı Bülent Gültekin ve Yayla Köyü Muhtarı Yusuf Arıcı’dan oluşan ekip, Ankara’da ilgili kurum yetkilileri ile görüşmüştür. Görüşmelerde Karaburun Yarımadası’nın varlıkları, sosyo-kültürel değerleri ile tehditlerini anlatan sunum yapılmış, hazırlanan dosya ve fotoğraf CD kaydı verilmiştir. Karaburun Yarımadası ÖÇKA sürecinin tamamlanması ve ilanın en kısa sürede çıkmasının bölge için önemi vurgulanmıştır.
 • 14 Ocak’ta KKK/749 sayılı Karaburun Yarımadası ÖÇK ve yatırımlar hk. bilgi yazımıza Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nden; ÇED uygulamalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, lisans verilmesi, lisans iptali, kapasite artışına ilişkin lisans tadili ve yatırımların takibi konularının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun görev alanında olduğunu bildiren cevabı gelmiştir.
 • 14 Ocak’ta Türkiye Kent Konseyleri Platformu’ndan Tekirdağ 13. Genel Kurul Toplantısı sonuç bildirgesi ve seçmen beyannamesi e-mail yoluyla gelmiştir.
 • 14 Ocak’ta KKK facebook sayfasında İz TV Camili Biyosfer Alanı belgesel programının tanıtım videosu ve tekrar yayın tarihleri paylaşılmıştır.
 • 15 Ocak’ta Çalık Enerji firmasının 19 Ocak’ta yapılacak olan Urla RES projesi halkı bilgilendirme toplantısı duyurusu ve Milliyet Ege gazetesinde çıkan “Foça Kıyılarının Değeri Arttı” başlıklı ÖÇKA haberi KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.
 • 15 Ocak’ta Mordoğan Belediye Meclisi’nin Enda Holding RES projesi imar planı değişikliği ile ilgili aldığı karar hk İmar Komisyon üyelerinin yaptığı toplantıya Doğa Koruma Çalışma Grubu Sözcüsü Hüsnü Dilli ve grup üyesi Mustafa Özer katılmıştır.
 • 16 Ocak’ta KÇKTB/64 sayılı Mordoğan Beldesi Yellicebelen Beldesi’nde Ali Tekin tarafından yapılması planlanan mermer ocağı kapasite artırımı kırma-eleme tesisi projesi hk. yazısına; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden söz konusu proje ile ilgili olarak ilgide kayıtlı yazıda belirtilen hususlar değerlendirme sürecinde dikkate alınacağını bildiren cevabı gelmiştir.
 • 16 Ocak’ta KKK facebook sayfasında Çeşme’de RES çalışmalarının başlaması haberi ve 19 Ocak’ta yapılacak olan Urla Yağcılar Köyü RES protestosuna destek çağrısı yapılmıştır.
 • 16 Ocak’ta Karaburun Belediyesi’nin çıkardığı Karaburun’un Sesi Gazetesi için hazırlanan 13 haber belediye basın memurluğuna e-mail ile gönderilmiştir.
 • 17 Ocak’ta yerel seçim halk toplantısı için Karaburun’a gelen AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ve AKP İzmir Milletvekili İlknur Denizli ile KKK Başkanı İpar Buğra Dilli ve Genel Sekreter Çiğdem Akçura, Karaburun Yarımadası ÖÇKA ilanı hk görüşmüş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanları Adaylarına verilmek üzere hazırlanan “Karaburun Yarımadası Bıçak Sırtında” başlıklı yazıyı sunmuşlardır. Konuya dikkat çekmek için Karaburun İlçe Merkezi Belediye Salonu önünde pankartlar açılmıştır. İlgili haber ve fotoğraflar KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.
 • 19 Ocak’ta KKK Doğa Koruma Çalışma Grubu üyeleri Urla Yağcılar Köyü’nde yapılan RES protestosuna destek vermiştır.
 • 26 Ocak’ta Çeşme Çevre Platformu RES protestosuna Hüsnü Dilli, Çiğdem Akçura, Nesrin Durmuş Altürk, Ebru Başar ve Devrim Keve katılmıştır. Konu ile ilgili haber ve fotoğraflar  KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.
 • 27 Ocak’ta KKK/657 sayılı ve 15.11.2012 tarihli Karaburun Yarımadası yatırımları hk Gold Standard Vakfı’na gönderilen dosya yazısına; Karaburun RES Projesinin Gold Standard sürecine danışmanlık yapan CERES Çevre Müh. ve Danışmanlık Ltd. Şti.’den akustik raporu, kuş ve yarasa türlerini izleme raporu sonuç yazısı gelmiştir.
 • 28 Ocak’ta KKK/757 sayılı Karaburun İlköğretim ve Lisesinde uygulanmak üzere “Karaburun Yarımadası Varlıklar ve Tehditler” konulu Eğitim Programı ile ilgili yazı, Karaburun Kaymakamlığı’na sunulmuştur.
 • KKK Doğa Koruma Çalışma Grubu toplantıları 17, 23 ve 28 Ocak’ta Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi’nde yapılmıştır.
 • 29 Ocak’ta KKK/758 sayılı Mordoğan’da kurulması planlanan Kulesan Hazır Beton İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti Beton Santrali hk yazı; Mordoğan Belediyesi, Karaburun Belediyesi ve Karaburun Kaymakamlığı’na iletilmiştir.
 • 30 Ocak’ta KKK Kadın Meclisi üyesi Zerrin Özirs Öztan, İzmir-Gaziemir’de yapılan İzmir İlçeleri Kent Konseyleri Kadın Meclisleri Birliği 7. Olağan Toplantısı’na katılmıştır.
 • 31 Ocak’ta KKK/759 sayılı “Yayla Köy RES Projesi İmar Planı Değişikliği” hk. yazı İzmir Valiliği’ne posta, İzmir İl Genel Meclisi’ne İl Genel Meclis üyesi Mustafa Ünsal ile gönderilmiştir.
 • 31 Ocak’ta Karaburun Yarımadası ÖÇKA ilanı çalışmalarının hızlandırılmasına yönelik Cumhurbaşkanı, Başbakan, ilgili bakanlık ve kurumlara gönderilmek üzere imza kampanyası başlatılmıştır. Konuyla ilgili bilgilendirme yapmak ve imza toplamak için Karaburun Yarımadası Köylerinde yapılan çalışmaya KKK Doğa Koruma Ç.G. üyeleri Tümay Teker, Pamir Teker, Can Cankoçak ve Hüsnü Dilli, Mustafa Özer ve Goncagül Karaağaç  katılmıştır.

KARABURUN KENT KONSEYİ GENEL SEKRETERLİĞİ

KARABURUN KENT KONSEYİ

2014 ŞUBAT FAALİYET RAPORU

 • 03 Şubat’ta Kulesan Hazır Beton İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. firma yetkilileri ile KKK Doğa Koruma Ç.G. üyeleri, Mordoğan Çatalkaya’da yapılması planlanan  Hazır Beton Tesisi Projesi hk.  Konsey ofisinde toplantı yapmıştır.
 • 04 Şubat’ta KKK/749 sayılı Karaburun Yarımadası ÖÇK Alanı İlanı ve Yatırımlar hk yazımıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden ÖÇK bölgesi ilan çalışmalarının başlatılmış olup, sürecin devam ettiğini belirten cevabı gelmiştir.
 • 04 Şubatta KKK Yürütme Kurulu toplantısı yapılmıştır.
 • 04 Şubatta KKK web sayfasının güncellemesi yapılmıştır. ÖÇK imza kampanyası haberi KKK web ve facebook sayfalarında paylaşılmıştır.
 • 04 Şubat’ta İzmir İl Genel Meclis üyesi Mustafa Ünsal’dan Karaburun Yarımadası yatırımları ile ilgili Meclis gündem maddesinin Tarım ve Hayvancılık, Hukuk ve Çevre komisyonlarına sevk edildiği ve konunun Mart ayı toplantı gündemine alındığı bilgisi alınmıştır.
 • 06 Şubat’ta http://www. change.org’da “Karaburun Yarımadası İçin Acil Koruma” başlıklı imza kampanyası başlatılmıştır. Duyuru, KKK facebook ve web sayfalarında paylaşılmış, iletişim listesi ve KKK YK üyelerine e-mail ile gönderilmiştir.
 • 06 Şubat’ta KKK/757 sayılı Eğitim Çalışması hk yazımıza Karaburun Kaymakamlığı’ndan, Karaburun Milli Eğitim Müdürlüğü’ne programın birlikte yapılması ve gerekli kolaylığın sağlanması hususundaki cevabı gelmiştir.
 • 07 Şubat’ta “Karaburun Yarımadası İçin Acil Koruma” başlıklı imza kampanyası, facebook aracılığı ile Kent Konseyleri, dernekler, çevre kuruluşları ve KKK iletişim listesine (toplam 791.384 kişi) duyurularak kampanyaya destek istenmiştir.
 • 08 Şubat’ta KKK Doğa Koruma Çalışma Grubu faaliyetleri raporu, Egeçep 2014 Genel Kurul toplantısı için hazırlanarak e-mail yoluyla gönderilmiştir.
 • 10 Şubat’ta Karaburun Kaymakamı ile ÖÇK süreci hk. görüşülmüştür.
 • 10 Şubat’ta AKP Karaburun İlçe Başkanı Adil ile ÖÇK süreci hk. Konsey ofisinde görüşülmüştür.
 • 11 Şubat’ta ÖÇK imza kampanyasının yapılacak olan basın açıklaması duyurusu KKK facebook sayfasında paylaşılmış, Karaburun Belediyesi tarafından anonsu yapılmıştır.
 • 12 Şubat’ta ÖÇK çalışmalarının hızlandırılmasına yönelik başlatılan imza kampanyasının basın açıklaması Karaburun İlçe Merkezi’nde yapılmıştır. Konuyla ilgili KKK Başkanı, Karaburun Belediye Başkanı, Karaburun Çevre Kültür Birliği Adına Salman Köyü Muhtarı ve Yayla Köy Muhtarı konuşma yapmıştır. Basın açıklamasına Mordoğan Belediye Başkanı, Muhtarlar, STK’lar ve halk katılmıştır. Konuyla ilgili haber, KKK facebook sayfasında paylaşılmış video görüntüleri basına e-mail yoluyla gönderilmiştir.
 • 12 Şubat ‘ta Karaburun’a gelen İzmir Valisi Mustafa Toprak ile görüşülmüştür. Karaburun Yarımadası Özel Çevre Koruma Alanı’nı Neden İstiyoruz? başlıklı yazı ile Karaburun Yarımadası’nda Kırsal Turizmin Sektörel Analizi kitabı iletilmiştir.
 • 13 Şubat’ta KKK Doğa Koruma Ç.G. üyeleri, Karaburun Belediye Başkanı ve Karaburun Belediye Meclis üyeleri ile Enda Holding A.Ş.’nin RES proje alanını  yerinde inceleme yapmak üzere Mordoğan’a gitmişlerdir.
 • 13 Şubat’ta KKK Başkanı İpar Buğra Dilli, İMC TV Yeşil Bülten programı canlı yayınında telefon bağlantısı ile katılmıştır. “Karaburun Yarımadası İçin Acil Koruma” imza kampanyası hakkında bilgi vermiştir.
 • 13 Şubat’ta KKK/760 sayılı Karaburun Yarımadası ÖÇK Alanı hk yazı ile ÖÇKA imza kampanya dosyası; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Mustafa Yılmaz’a kargo ile gönderilmiştir.
 • 13 Şubat’ta imza kampanyası basın açıklaması haberi Hürriyet, Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinde yayınlanmıştır.
 • 10 ve  14 Şubat’ta KKK Doğa Koruma Ç.G. toplantıları Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi’nde yapılmıştır.
 • 17 Şubat’ ta KKK/759 sayılı Yayla RES Projesi İmar Planı Değişikliği hk yazı ile ÖÇKA imza kampanyası dosyası İzmir İl Genel Meclis üyesi Mahmut Esat Aslan’a postayla gönderilmiştir.
 • 17 Şubat’ta açıklanan Karaburun İlçesi Belediye Başkan Adayları (AKP, CHP, SP, MHP ) ile 15 Mart’ta KKK tarafından düzenlenecek “Karaburun Yarımadası Belediye Başkan Adayları İle Halk Buluşuyor” Toplantısı hk. görüşülmüştür.
 • 18 Şubat’ta KKK/761 sayılı İmar Kentleşme Planlama Ç.G. Raporu hk. öneri görüş yazısı Karaburun Belediyesi’nin 2014 Mart Meclis toplantısında görüşülmesi için Karaburun Belediyesi’ne iletilmiştir.
 • 18 Şubat’ta KKK/761-1 sayılı Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi hk. yazı İZKA’ya posta ile gönderilmiştir.
 • 18 Şubat’ta İMC TV’de ÖÇKA imza kampanyasına yer verilen ve 13 Şubatta yayınlanan Yeşil Bülten programı KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.
 • 18 Şubat’ta Karaburun Belediye Başkanı ile İskele Özel İmar Planı hk görüşülmüştür.
 • 18 Şubat’ta AKP Karaburun Belediye Başkan Adayı, İlçe Başkanı ve  Cem Eryılmaz ile ÖÇKA süreci hk. görüşülmüştür.
 • 19 Şubat’ta KKK’nin Karaburun Yarımadası’nda Anıt Ağaç tespit ve tescil çalışması talebi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ekip gelmiştir. Konuyla ilgili arazi tesbit çalışmaları başlatılmıştır. KKK Doğa Koruma Ç.G. üyesi A. Emin Yazar ekibe eşlik etmiştir.
 • 19 Şubat’ta KKK facebook sayfasında Hayat TV ve CNN Türk’te yapılan  Karaburun Yarımadası program videoları paylaşılmıştır.
 • 20 Şubat’ta KKK Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Ç.G.’nun yürüttüğü burs çalışmasının çizelgeleri güncellenmiştir.
 • 20 Şubat’ta change.org sitesinde başlatılan “Karaburun Yarımadası’na Acil Koruma” imza kampanyası sayfasında Karaburun’a İyi Bak etkinlik videosu yüklenerek güncelleme yapılmıştır.
 • 21 Şubat’ta “KKK’nin 2014 Yerel Seçimlerden Sonra Yerel Yönetimden Beklentileri” başlıklı manifestosu KKK web sayfasında yayınlanmıştır.
 • 24 Şubat’ta KKK facebook sayfasında 15 Mart’ta yapılacak olan “Karaburun Yarımadası Belediye Başkan Adayları İle Halk Buluşuyor” toplantı duyurusu paylaşılmıştır.
 • 24 Şubat’ta KKK/737 sayılı Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi’nin Sürdürülebilirliği hk. yazı revize edilerek Karaburun Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na iletilmiştir.
 • 26 Şubat’ta Karaburun Çevre Kültür Turizm Birliği Encümen toplantısı Konsey ofisinde yapılmıştır.
 • 26 Şubat’ta Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi’nin Sürdürülebilirliği kapsamında hazırlanan kitap alım listesi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na e-mail yoluyla gönderilmiştir.
 • 26 Şubat’ta KKK/762 sayılı “Karaburun Yarımadası Belediye Başkan Adayları İle Halk Buluşuyor” toplantısı hk. yazı Karaburun Kaymakamlığı, Karaburun ve Mordoğan Belediyeleri’ne iletilmiştir.
 • 27 Şubat’ta Karaburun Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, Karaburun Belediye Fen İşleri Amiri, KKK İmar Kentleşme ve Planlama Ç.G, Yerleşme ve Mimarlık Ç.G ve KKK Doğa Koruma Ç.G üyeleri ile “İskele Özel İmar Planı ve Plan Notları”  gündemli toplantı  İYTE’de yapılmıştır.
 • 27 Şubat’ta Dünya Doğa Vakfı /WWF’den Karaburun’da RES projeleri hk. Gold Standard Türkiye Böl. Md. İle yaptıkları görüşmeyi ve Gold Standard’ın Karaburun’da RES proje sahibi şirkete temel ilkelerine uyum sağlamadığı takdirde projenin sertifikaya hak kazanamayacağını iletildiğini bildiren yazısı gelmiştir.
 • 27-28 Şubat’ta 15 Mart’ta yapılacak olan “Karaburun Belediye Başkan Adayları İle Halk Buluşuyor” toplantısı hk. bilgi ve davet yazısı AKP,  CHP,  HDP, İP, MHP ve SP adaylarına  iletilmiştir.
 • Şubat ayı içinde KKK Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Çalışma Grubu’nun  burs desteği ve 2. El giysi  paylaşımı devam etmiştir.

KARABURUN KENT KONSEYİ GENEL SEKRETERLİĞİ

KARABURUN KENT KONSEYİ

2014 MART FAALİYET RAPORU

*  01 Mart’ta KKK Doğa Koruma Ç.G. üyelerinden Hüsnü Dilli ve Emin Yazar İzmir’de Egeçep 7. Genel Kurul Toplantısı’na katılmıştır.

* 02 Mart’ta 2014 Yerel Seçimler kampanya çalışmaları kapsamında Karaburun’a gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aziz Kocaoğlu’na Karaburun Yarımadası’nın sahip olduğu değerler ve tehditlerinin anlatıldığı bilgi dosyası verilmiştir.

* 03 Martta KKK Doğa Koruma Ç.G. toplantısı yapılmıştır.

* 03 Mart’ta KKK/763 sayılı Yayla Köy ve Mordoğan RES projeleri hk. yazı, Enda Holding A.Ş. Yürütme Kurulu ve Yatırım Komitesi’ne  gönderilmiştir.

* 04 Mart’ta KKK/763 sayılı Yayla Köy ve Mordoğan RES projeleri hk. yazı Enda Holding A.Ş. Yürütme Kurulu üyesi Uğur Yüce ve Yatırım Komitesi üyesi Ahmet Ersin’e posta ile gönderilmiştir.

* 04 Mart’ta 2014 Yerel Seçimler nedeniyle KKK’nin düzenleyeceği “Karaburun Belediye Başkan Adayları Halk İle Buluşuyor” 15 Mart toplantı afişleri ilçe merkezi, köy ve mahallelerde görünür yerlere asıldı.

* 04 Mart’ta Enda Holding basın yazısı iletişim ağındaki basın kuruluşları ve gazete muhabirlerine e-mail ile gönderilmiştir. 05 Mart’ta KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.

* 04 Mart’ta Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden öğrencilerin talebi üzerine Gençlik Merkezi kütüphanesi ve etkinliklerinden faydalanabilmeleri için duyuru afişi hazırlanmıştır. Hazırlanan afişler öğrenciler  tarafından ilköğretim ve lise’ye asılmıştır.

* 05 Mart’ta KKK facebook ve web sayfalarında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bildirisi yayınlanmıştır. Bildiri basına e-mail ile gönderilmiştir.

* 05 Mart’ta 2014 Yerel Seçim Manifestosu KKK web sayfasında paylaşılmıştır.

* 05 Mart’ta KKK/KM/06 sayılı 8 Mart Etkinliği hk. yazı Mordoğan Belediyesi’ne gönderilmiştir.

* 06 Mart’ta 2014 Yerel Seçimleri Karaburun Belediye Başkan adaylarından Hüseyin Onur Altın (AKP), Ahmet Çakır (CHP), Ogün Dönmez (MHP) ve Müjde Onat (İP) ile 15 Martta yapılacak olan “Karaburun Belediye Başkan Adayları Halk İle Buluşuyor”         toplantısı hk. görüşülmüştür. Adaylar ortak deklarasyonu imzalamış ve konuyla ilgili manifesto verilmiştir. Partilerin ilçe başkanları 15 Mart toplantısı protokolü imzalamışlardır. Konuyla ilgili Ekrem Kaya (HDP) 07 Mart’ta ve Şah İsmail Soylo (SP) ile 14 Mart’ta görüşülmüştür.

* 06 Mart’ta KKK/749 ve KKK/750 sayılı Karaburun Yarımadası ÖÇK Alanı ve Yatırımları hk. yazımıza; ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden verilen ÇED belgelerinin izin veya ruhsat olmadığını, faaliyetlerin sadece çevresel etkileri irdelenmekte olup, karar alındıktan sonra diğer ilgili kurum ve/veya kuruluşlardan gerekli izinlerin alınmasının zorunlu olduğunu belirten cevabı gelmiştir.

*  06 Mart’ta KKK/749 sayı Karaburun Yarımadası ÖÇK Alanı ve Yatırımları hk. yazımıza Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden balık çiftliklerinin Su Ürünleri Kanunu içerisinde yürütülen tarımsal faaliyetlerden olduğunu ve Karaburun Yarımadası’nda yasal izinleri alınmamış hiçbir su ürünleri tesisi olmadığını, RES ve madencilik faaliyetlerinde Müdürlüğün kendi mevzuatları kapsamında görüş veren bir kurum olduğunu bildiren cevabı gelmiştir.

* 07 Mart’ta İl Genel Meclisi toplantısına katılınmıştır.

* 07 Mart’ta Karaburun Belediye Meclis toplantısına gidilmiştir. .

* 07 Martta Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan Enda Holding haberi KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.

* 08 Mart’ta Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında KKK Kadın Meclisi Yayla Köy’de etkinlik düzenlemiştir.

* 10 Martta İzmir İl Genel Meclisi’nden Lodos A.Ş.’nin 2. Kapasite artışına ilave başvurusu olduğu bilgisi alınmıştır.

* 10-11 Martta Güven İslamoğlu’nun Karaburun’da yaptığı program ve Karaburun’a İyi Bak videoları kısa videolar olarak hazırlanmıştır.

* 11 Mart’ta CHP parti meclis üyesi Nazik Işık’la Karaburun Yarımadasında Yatırımlar ve Tehditler hk. görüşülmüş, Karaburun Yarımadası’nda Kırsal Turizm Sektörel Analizi kitabı verilmiştir..

* 12 Mart’ta KKK Yürütme Kurulu toplantısı yapılmıştır.

* 13 Mart’ta KKK facebook sayfasında İl Genel Meclisi’nden Enda Holding’in Yayla Köyü RES projesi uygulama imar planı talebinin red kararı haberi paylaşılmıştır. Haber basına e-mail ile gönderilmiştir.

*  15 Mart’ta Karaburun Belediye Başkan Adayları Halk İle Buluşuyor toplantısı yapılmıştır. Haberi ve fotoğrafları KKK facebook sayfasında paylaşılmıştır.

* 15 Mart’ta KKK facebook sayfasında Evrensel Gazetesi’nin “Karaburun’a RES Onaylanmadı” haberi paylaşılmıştır.

* 17 Mart’ta KKK facebook ve web sayfalarında “Karaburun Belediye Başkan Adayları Halk İle Buluşuyor” toplantı sonuç yazısı ve adayların imzaladığı ortak deklarasyon paylaşılmıştır.

* 18 Martta Karaburun Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na verilen KKK/737 sayılı Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi’nin Sürdürülebilirliliği hk. proje dosyası KKK/765 sayı ile revize edilmiştir.. 19 Mart’ta Karaburun Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na verilmiştir.

*  21 Mart’ta Karaburun Çevre Kültür Turizm Birliği’nin desteği ile GM kütüphanesine alınan  kitaplar Kitapsan’dan kargo ile gelmiştir.

*  24 Mart’ta İzmir İl Genel Meclisi Olağanüstü toplantısına gidilmiştir. Toplantı gündeminin 3. maddesi olan Enda Enerji’nin Karaburun RES projesi imar planı değişikliğinin yeniden görüşülmesi ve 6.4. maddesi olan Lodos A.Ş.’nin Karaburun RES projesi 83 türbin için imar planı değişikliği ve revizyon uygulama imar planı talebi ile ilgili Yayla Köylüler, Muhtar, KKK üyeleri Siyasi Parti Gurupları ile görüşmüş ve Yayla Köy’de yaşanan süreci aktarmış ve meclis gündem maddelerinin reddi yönünde görüş bildirilmesi talebinde bulunmuşlardır.  İzmir İl Genel Meclisi Olağanüstü toplantısı sonucunda Enda Enerji’nin Karaburun RES projesi imar planı değişikliği oy çokluğuyla red edilmiş, Lodos A.Ş.’nin Karaburun RES projesi 83 türbin için imar planı değişikliği ve revizyon uygulama imar planı talebi ise oylanmadan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde görüşülmek üzere gönderilmiştir.

*  25 Martt’a KKK web ve facebook sayfalarında İzmir İl Genel Meclisi Olağanüstü toplantısı haber ve fotoğrafları paylaşılmıştır.

* 25 Mart’ta İzmir İl Genel Meclisi Olağanüstü toplantısı karar yazısı gelmiştir.

* 26 Mart’ta KKK/768 sayılı Enda Holding RES Projeleri hk. yazı İş Bankası Yürütme Kurulu Başkanı Ersin Özince ve Yürütme Kurulu üyesi Adnan Bali’ye posta ile gönderilmiştir.

* Konsey ofisi yanındaki eski Belediye Otelinin  Karaburun Belediyesi Meclis kararı ile El Sanatları Atölyesi olarak faaliyet gösterecek olmasına rağmen gerekli olan onarımın yapılmaması ve 2014 yerel seçimleri sonrası İzsu Hizmet Binası olarak belirlenmesi sürecinde   26 Mart’ta İzsu yetkilileri ile görüşülmüştür.

* 27 Martta KKK/769 sayılı Karaburun Yarımadası Yatırımları hk. yazı, Executive Board of KFW Bankengruppe ve Landesbank Baden Alman bankalarına pota ile gönderilmiştir.

* 27 Mart’ta KKK/749 sayılı Karaburun Yarımadası RES Yatırımları hk. yazımıza Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden ilgili konu alanda yürütülen yatırım çalışmalarının zamanında ve amacına uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol ve inceleme görevini yürüttüğünü ve Rüzgar Enerjisine Dayalı Lisans Başvurularının Teknik Değerlendirilmesi Hakkında Yönetmelik’te “değişiklik üzerinde çalışmakta olup yapılacak değişikliklerle özellikli alanlara yaklaşma mesafelerinin tanımlanması ve birim alana kurulacak güçlerin artırılması hedeflenmektedir” denilen cevabı gelmiştir.

* 27 Mart’ta KKK Nedir? yazısı KKK web ve facebook sayfalarında paylaşılmıştır.

* 27 Mart’ta KKK/770 sayılı Karaburun Yarımadası’nda RES’ler hk. yazı Greenpeace Akdeniz Temsilciliği’ne posta ile gönderilmiştir.

* Mart ayı boyunca KKK Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Ç.G. burs çalışmalarına devam etmiştir. Burs çizelgeleri güncellenmiştir.

KARABURUN KENT KONSEYİ GENEL SEKRETERLİĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir