8 MART KAPİTALİZMİN DAYATTIĞI BİR TÜKETİM GÜNÜ DEĞİLDİR

8 MART KAPİTALİZMİN DAYATTIĞI BİR TÜKETİM GÜNÜ DEĞİLDİR
Vahşi Kapitalizmin insanlık dışı uygulamalarına direnen, günde 10 saat çalışma hakkı, eşit işe eşit ücret isteyen dokuma işçilerinin grevinde 8 Mart 1857 de fabrikalarında yakılarak öldürülen – barikatlarda can veren çoğu Kadın, 129 işçinin anısına, anılır 8 Mart.
1910 yılında Danimarka da 2 Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında önerilen “Dünya Kadınlar Günü” nün 1921 de Moskovada yapılan 3. Enternasyonel Komünist partiler toplantısında 8 Mart ın Dünya emekçi Kadınlar Günü olarak anılması kararlaştırıldı.
Birleşmiş Milletler yıllar sonra 1977 de kabul edebildi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü.
Ülkemizde ilk kez 1921 de Komünist Kadınlar tarafından anılan 8 Mart, Kadın örgütleri STK lar tarafından her yıl anılıyor.
8 Mart Darbeler dönemlerinde hep yasaklandı. Bu günde anma toplantıları, gösteriler engelleniyor, bastırılmaya çalışılıyor.
Kadınlarımızın çalışma hayatındaki sorunları bu günde devam ediyor, İş yerlerindeki cinsiyetçi ayrımlar, taciz, istismar, mobing artarak sürüyor. Ücret adaletsizliği hep var, eşit işe eşit ücret hakkı sağlanmıyor. Emekçi kadının, annelerin en büyük sorunlarından biri de kreş, çalışma saatlerinde çocuklarını güvenle bırakacağı kreşler okullar yetersiz.
Evinde her şeye yetişen, tarlada bahçede çalışan Kadınlarımızın sorunları da farksız. Kadının insanı haklarını yok sayan, küçümseyen bir anlayış hakim kılınmak isteniyor Cumhuriyetimizin 100. Yılında. Bunu asla başaramayacaklar.
Bu yıl ülkemizde yaşanılan Deprem dönemine denk geldi 8 Mart. Yaşanılan doğal afet sonrası mağdur olan insanlarımızın en büyük yükü yine kadınlarımızın üstünde, derleyen, toplayan güç kadınlarımızda. Bu yüzden gönlümüzden geçtiği gibi anamıyoruz 8 Mart’ı
Yılda bir günü Kadınlara verip, onları kutlamakla, ödenemeyecek kadar çok günahı var bu düzenin kapitalizmin. 8 Mart Bu gerçeklikle kutlanmalıdır.
Öncelikle Kadınlarımızın, ardından tüm insanların
“8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Karaburun Kent Konseyi Kadın Meclisi