Karaburun Kazandı. Jeotermal İhalesi Düştü..

Karaburunlular sabahın erken saatlerinde İzmir Valiliği’nin 14.11.2019 tarihli Jeotermal İhalesine itiraz etmek için Konak meydanında buluştu.
Karaburun Belediyesi’nin tahsis ettiği araçlarla İzmir Konak Meydanına gelen Karaburunlular, ihalenin iptal edilmesini isteyen bireysel dilekçelerini imzalayarak topluca İzmir Valiliği’ne teslim etti.

Zeytin hasadına ragmen tarlada zeytinini, hurmasını bırakıp gelen Karaburun köylüsüne güvenlik nedeniyle pankart açma ve slogan atma izin verilmezken, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Müdürlüğü (YİKOB)’nde ihale sürecini izlemeye de izin çıkmadı.

İzmir Barosu Avukatları, Karaburun Kent Konseyi temsilcileri ve Eğlenhoca Muhtarı YİKOB’dan ayrıntılı ihale sürecine yönelik bilgi aldı.

YİKOB; Karaburun’da Jeotermal aramak için 2016 yılında ruhsat alan Muhammed Özkan adlı yatırımcının 3 yıllık süreçte yatırıma başlamaması sebebiyle ruhsatının iptal edildiği ve bunun sonucu olarak 1 kereye mahsus olmak üzere ihaleye çıkıldığı, 14.11.2019 tarihli Karaburun Eğlenhoca Sahası ihalesi’ne teklif verilmemesi sebebiyle yasal sürecin sonlandığı, bundan sonraki süreçte bireysel başvuruların açılacağı bildirildi. YİKOB’dan alınan bilgiye göre; Karaburun-Ildırı Özel Çevre Bölgesi ilanı ihale süreçlerini doğrudan etkiliyor, yatırımcı planlama süreçleri tamamlanmamış bölgede zaman kaybetmek istemediğinden ihalelere girmek istemiyor.

Karaburun/Eğlenhoca Sahası Jeotermal İhalesi sürecinde Karaburunlular bölgelerine sahip çıkarak seslerini bir kez daha duyurmayı başardı.

Karaburun Belediyesi, Muhtarlıklar, Karaburun Kent Konseyi, STK’lar ve Karaburunluların birlikte hareket ettikleri bu süreçte kazanan Karaburun oldu.

KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir