3 Gündür Karaburun Kıyılarında Olan Yavru Akdeniz Foku’nu Kaybettik.

,

Karaburun Yerel Fok Komitesi üyeleri, 3 gündür Yeniman, İğdeleraltı, Kuyucak, İskele ve akşam saatlerinde Kuyucak plajında görülen Yavru Akdeniz Foku’nu  sabah Kuyucak sahilinde karada buldu. Hafta sonu kurumların konuya müdahil olamamaları, halkın yavru Akdeniz Foku’nu fotoğraflamak için çok yoğun “ilgi” göstermesi,  sirk hayvanı izlemeye gelmiş gibi davranış sergilemesi yavru Akdeniz Foku’nun sonunu hazırladı. Belkileri çoğaltmak çok mümkün. Kısadan; yaşama tutunmasına izin verilmedi, diyebiliriz.

Şimdi; Yavru Akdeniz Foku’nu otopsi için Doğa Koruma ve Milli Parklar 4 Bölge Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü, Karaburun İlçe Tarım Müdürlüğü, Karaburun Belediyesi Veterinerlik Hizmetleri ve SAD/AFAG ile iletişimlerimiz sonucu Bornova Veteriner Araştırma ve Kontrol Merkezi Enstitüsü’ne gönderiyoruz.

Karaburun Yarımadası kıyıları Akdeniz Fokları ve yaşam alanları için önemli bir habitat. Türkiye’nin imzacısı olduğu ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan Akdeniz Fokları bölge için önemli bir değer.

Karaburun Yarımadası kıyılarında yer alan Balık Çiftlikleri de nesli tehlike altında olan bu tür için bir tehdit. Geçmiş yıllarda yarımada kıyıları 4-5-6 No’lu potansiyel yetiştiricilik alanları olarak belirlenmişti. Yarımadalılar uzunca bir süredir bu alanlarda yapılan kiralamalar ve taşınmalarla mücadele ediyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Kapatılmasına Hayır! Kampanyalarının sürdüğü günümüzde, 2000’li yıllarda aktif olan Ulusal Fok Komitesi’nin ilgili Bakanlıkların altında etkisizleştirilmesi, yerel ölçekteki koordinasyonların zayıflamasının başlıca nedeni.

Akdeniz Foku için Karaburun Yarımadası önemli bir habitat. Nesli tükenme tehditi altında olan bu canlı için Karaburun yerelinde koruma ve eğitim çalışmalarının güçlendirilmesini ve acil lojistik  destek istiyor, bekliyoruz. Koordinasyonun güçlendirilmesi yönünde ilgili kurum, kuruluş ve stk’ları bir arada olmaya çağırıyoruz.

KARABURUN YEREL FOK KOMİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir