KAYNARPINAR’DA YILLARDIR KULLANILAN VE YAKIN TARİHİN İZLERİNİ TAŞIYAN “PAŞA ÇEŞMESİ/ÇANAKLI ÇEŞME VE YENİCEPINAR ÇEŞMESİ İÇİN KURUMLARDAN GEREKLİ MÜDAHALENİN YAPILMASI İSTENDİ.

Mordoğan-Karaburun arasında başlatılan yeni yol çalışmaları, Kaynarpınar-Karaburun arasında belirlenen çalışma noktalarında sürdürülmektedir. Karaburun İlçesi İnecik Mahallesi sınırları içinde, Kaynarpınar Mevkii’nde ve ana yol üzerinde bulunan Yenicepınar Çeşmesi, Mordoğan –Karaburun yol çalışmasını yürüten AYK Yol Yapı İnşaat San.Tic. A.Ş tarafından harfiyat çalışmasının altında bırakılmıştı. Arka planda eski dönem sarnıcı bulunan çeşmenin suları harfiyat altından ana yola akmaktadır. Konu ile ilgili Mayıs 2017’de Karaburun Sivil İnisiyatif tarafından duyuru ve afişleme çalışması yapılmıştı.

Karaburun İlçesi İnecik Mahallesi sınırları içinde ve yine Kaynarpınar Mevkii’nde ana yol üzerinde bulunan geçmiş dönemde Vali Kazım Dirik tarafından yaptırılan “ Paşa Çeşmesi” diye bilinen ve kayıtlarda “Çanaklı Çeşme “ olarak geçen çeşmenin kaynağı da kapanmıştır.

Her iki çeşmede ana yol üzerinde yıllardır kullanılmakta ve yakın tarihin izlerini taşımaktadır. Yerinde inceleme çalışmalarında rehberlik desteği sağlayacağımız belirtilerek, konuyla ilgili Yenicepınar Çeşme’sinin harfiyat altından çıkartılarak kullanıma açılması ve Paşa Çeşmesinin ise kaynağının bulunarak aktif hale geçmesi ile ilgili kurumlardan (1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, T.C Çevre Yönetim ve Denetim Şube Müdürlüğü, T.C Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü) gerekli müdahalenin yapılması istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir