Yaşam Alanıma Dokunma Sempozyumuna Katıldık

HES TALANIYLA KARADENİZDE YAŞANANLAR ŞİMDİ RES TALANIYLA EGE’DE MARMARA’DA YAŞANIYOR. BİZ BURALARDA BUNA “KARADENİZİN HES’LERİ EGE’NİN RES’LERİ” DİYORUZ.

PLANSIZ, TEK DEĞERLENDİRME KRİTERİ “YÜKSEK RÜZGAR VERİMİ” OLAN RES YATIRIMLARIYLA EGE’NİN, MARMARA’NIN DOĞAL-SOSYAL-KÜLTÜREL-EKONOMİK DEĞERLERİ HIZLA VE GERİ DÖNDÜRÜLEMEYECEK BİÇİMDE YOK OLUYOR.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI VE “YENİLENEBİLİR-TEMİZ ENERJİ” AMBALAJIYLA  BAŞLAYAN RES YATIRIMI FURYASIYLA ZENGİN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞE SAHİP BÖLGELER, ORMANLIK ALANLAR, TARIM ALANLARI, MERALAR, DOĞAL-TARİHİ-KÜLTÜREL VARLIKLAR VE TURİZM BÖLGELERİ VE HATTA BİRİNCİ DERECE DOĞAL SİT ALANLARI RES PROJELERİNE TAHSİS EDİLİYOR. 90 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ TÜRBİN GÖVDELERİ İLE KANATLARININ TAŞINMASI İÇİN DAR KÖY VE ORMAN YOLLARI GENİŞLETİLİRKEN ORMANLIK ALANLAR İLE ZENGİN FLORA ALANLARI VE HAYVAN TÜRLERİNİN HABİTATLARI TAHRİP EDİLİYOR. TÜRBİNLERİ BİRBİRİNE BAĞLAMAK İÇİN KİLOMETRELERCE GENİŞ YOLLAR AÇILIYOR. RES’LERİ ARA VE ANA TRAFO MERKEZLERİNE BAĞLAMAK İÇİN KURULAN YÜZLERCE İLETİM HATLARI BÖLGEYİ BİR ÖRÜMCEK AĞI GİBİ KAPLIYOR.

TÜRKİYE’DE İŞLETMEYE ALINAN VE İNŞA HALİNDEKİ RES’LERİN %39’U EGE’DE. MEVCUT RES’LERİN BÖLGEDEKİ YIKIMI SÜRERKEN EPDK, YİNE EGE’DE BUNUN 2 KATINA YAKIN KAPASİTEDE 131 RES PROJESİNİ DAHA DEĞERLENDİRMEYE ALDI.

EDİRNE’DE, KIRKLARELİ ZENGİN ORMANLIK ALANLAR, ÇANAKKALE, ASSOS İLE GÜLPINAR ARASINDAKİ BÖLGE VE BALIKESİR DE BU TALANIN TEHDİDİ ALTINDA.

BİZLER, RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİNE İZİNLER VERİLİRKEN YERELİN GÖRÜŞLERİNİN YOK SAYILDIĞINI, KÜMÜLATİF ÇEVRE VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİNİN KONU BİLE OLMADIĞINI, DİKKATE ALINAN TEK KRİTERİN  “YÜKSEK RÜZGAR VERİMİ” OLDUĞUNU,  NE YAZIK Kİ YAŞAYARAK ÖĞRENMEK ZORUNDA KALDIK.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI DENİRKEN, TARIM VE HAYVANCILIKTA DIŞA BAĞIMLILIK  GÖZ ARDI EDİLİYOR. TURİZM GELİRLERİ RİSK ALTINA SOKULUYOR.

TÜRKİYE’DE ENERJİ TÜKETİMİNDE SON 4 YILDA, MESKEN, SANAYİ, TARIM, HAYVANCILIK, BALIKÇILIK SEKTÖRLERİNDE ENERJİ TÜKETİMİ DÜŞERKEN, YALNIZCA TİCARET SEKTÖRÜ TÜKETİMİ YAKLAŞIK 2 KAT ARTMIŞTIR.  BUNDA  ENERJİDE KULLANILMAYAN KAPASİTENİN KURULU GÜCE ORANI %21, KAYIP KAÇAK ORANI %17’LER CİVARINDADIRPOTANSİYEL TASARRUF ORANI YÜZDE 30’DUR. BÖYLE BİR TABLO KARŞISINDA,  AYNEN HES’LERDE OLDUĞU GİBİ, ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK VE TEMİZ ENERJİ MASKESİ ALTINDA, YERELE, YERELDEN KALKINMA İRADESİNE, KIRSAL YAŞAMA, DOĞAL VE İNSANİ DEĞERLERE GÖZLERİ KAPALI, PLANSIZ, SINIRSIZ  RES YATIRIMLARININ,  GERÇEK KAMU YARARI İLKESİYLE ELE ALINMASI ACİL BİR ZORUNLULUKTUR. 

DÜNYA ÖNCE ÖLÇÜSÜZ YATIRIMLARLA, DOYMAK BİLMEYEN KAR HIRSI VE POMPALANAN AŞIRI TÜKETİM SONUCU,  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ/KÜRESEL ISINMA SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI. ŞİMDİ DE RES’LER AYNI EGEMEN ÇEVRELER TARAFINDAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI, “TEMİZ VE YENİLENEBİLİR” ENERJİ  KAYNAĞI  OLARAK SUNULUYOR. BU TAM BİR ALDATMACIDIR. ÖRNEĞİN, DÜNYA KARBON PİYASASI HACMİNİN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA PETROL PİYASASINI AŞACAĞINDAN SÖZ EDİLİYOR. AYRICA, KÜRESEL ISINMADA PAYI OLMAYAN BÖLGELERDE, RES FURYASI İLE DÜNYANIN OKSİJEN KAYNAĞI OLAN ORMANLAR, ANADOLU VE TRAKYA’NIN ÇOK ZENGİN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ, FLORA VE FAUNA VARLIĞI ACIMASIZCA YOK EDİLİYOR.

GELDİĞİMİZ NOKTA; “YENİLENEBİLİR TEMİZ ENERJİ” AMBALAJIYLA, DOĞANIN, EKONOMİK VE SOSYAL VARLIKLARIN, KÜLTÜREL DEĞERLERİN, YERELDEN KALKINMA İRADESİNİN HIZLA VE GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYACAK BİÇİMDE YOK EDİLMESİ.

BUNUN ADI YENİLENEBİLİR TEMİZ ENERJİ DEĞİL, TALANDIR.

19-20 MARTTA EGEÇEP VE KARABURUN KENT KONSEYİ DÜZENLEYİCİLİĞİNDE, “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN EGE BÖLGESİ RES ÇALIŞTAYI” YAPILDI. ÇALIŞTAYA, EGENİN DÖRT BİR YANINDAN (İZMİR, KARABURUN, BODRUM, ÇEŞME, DİDİM, URLA, AYVALIK, CUNDA ADASI, AYDIN, ÇİNE, SÖKE, ALİAĞA, TURGUTLU, BERGAMA, GERMİYAN, FOÇA, SALİHLİ, GÜZELBAHÇE, MARMARİÇ VE DEREKÖY…) 200’Ü AŞKIN KİŞİ KATILDI. ÇALIŞTAYIN İLK OTURUMUNDA, KONU İLE İLGİLİ DİSİPLİNLERDEN UZMANLAR GÖRÜŞLERİNİ AKTARDILAR. 2. OTURUMDA YAŞAM ALANLARINI SAVUNMAK İÇİN MÜCADELE VEREN YEREL TEMSİLCİLER DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI.

ÇALIŞTAY SONUCUNDA, RES’LERİN YOL AÇTIĞI AĞIR TAHRİBATA KARŞI TÜM CANLILARIN YAŞAM HAKKINI VE YAŞAM ALANLARINI SAVUNMA MÜCADELELERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDIK. RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN İNSİYATİFİ”Nİ OLUŞTURDUK.

KARABURUN ÖRNEĞİ

KARABURUN YARIMADASI YÜZÖLÇÜMÜNÜN %71’İ 6 RES FİRMASINA TAHSİS EDİLMİŞ DURUMDA. YARIMADADA %13’LÜK ALAN KAPLAYAN, AKDAĞ KÜTLESİ HARİÇ TUTULDUĞUNDA, KARABURUNLULARA BIRAKILAN YAŞAM ALANI YARIMADANIN SADECE %16’SI. MERALAR-OTLAKLAR-ZEYTİNLİKLER – ORMANLAR – KISITLI TARIM ALANLARIMIZ – TURİZM ALANLARIMIZ RES İŞGALİNE AÇILMIŞ DURUMDA.

HAZIRLADIĞIMIZ RAPOR ÜZERİNE, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TABİAT VARLIKLARINI KORUMA  GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KARABURUN YARIMADASINI, BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ, KÜLTÜREL VARLIKLARI VE SOSYAL DOKUSUYLA ULUSLARARASI ÖNEME SAHİP BİR YARIMADA OLARAK TANIMLAYIP MUTLAKA ÖZEL ÇEVRE KORUMA ALANI İLAN EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ SAVUNARAK, “KARABURUN YARIMADASI ÖÇKA İLAN RAPORU”NU HAZIRLADI. RES PROJELERİ NEDENİYLE KARŞI ÇIKAN ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI DIŞINDA TÜM İLGİLİ DEVLET KURUMLARI BU RAPORA OLUMLU GÖRÜŞ VERDİ.

AYNI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN ÇED GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSE BU YARIMADANIN % 71’İ İÇİN ÇED KARARLARINI ONAYLIYOR. YANİ, BU DEĞERLİ COĞRAFYANIN, NADİR FLORA VE FAUNA VARLIĞININ  YOK OLMASINA, EKOKSİSTEMİN GERİ DÖNÜŞSÜZ BİÇİMDE TAHRİP EDİLEREK ENERJİ ÜRETİM SAHASINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNE İZİNLER VERİYOR.

YERLEŞİM ALANLARININ, KONUTLARIN 150 M. YAKININA KADAR DEVASA ENDÜSTRİYEL TİP TÜRBİN KURULUMLARINA İZİN VERİLEREK, SAĞLIKLI ORTAMDA YAŞAMA HAKKI ELİMİZDEN ALINIYOR.

KARABURUN YARIMADASINDA KURULMASI PLANLANAN TÜRBİN SAYISI ŞİMDİLİK 266 ADET. KARABURUNLULARIN VERDİĞİ MÜCADELE SAYESİNDE BUNLARIN ANCAK 81’İNİ KURABİLDİLER.

KARABURUN KENT KONSEYİ’NİN GİRİŞİMİYLE TOPLANAN KARABURUN KENT MECLİSİ’NDE, YURTTAŞ DAVALARIYLA HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATMA KARARI ALINDI. ÇEVRE VE EKOLOJİ HAREKETİ AVUKATLARININ GÖNÜLLÜ OLARAK YÜRÜTTÜĞÜ, 10’UN ÜZERİNDE DAVANIN SÜRDÜĞÜ BU SÜREÇTE MAHKEME VE BİLİRKİŞİ MASRAFLARI İMECE USULLE KARŞILANIYOR.

KARABURUN, YAŞAM HAKKI VE YAŞAM ALANLARININ KORUNMASI, YARIMADADAKİ TÜM CANLILARIN YAŞAM HAKKI İÇİN VERDİĞİ MÜCADELEYİ, TÜM DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANARAK, ULUSAL VE ULUSLARARASI PLATFORMLARDA SÜRDÜRMEYE KARARLIDIR.

Hüsnü DİLLİ

KARABURUN KENT KONSEYİ /Doğa Koruma Çalışma Grubu Sözcüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir