EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFOMU İLE KARABURUN KENT KONSEYİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN-EGE BÖLGESİ RES ÇALIŞTAYI” 19-20 MART 2016’DA KARABURUN’DA YAPILDI


EGE BÖLGESİ’NDE ÇOK YOĞUN OLARAK KURULAN RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİNİN DOĞA, KÜLTÜREL-EKONOMİK-SOSYAL YAŞAM ÜZERİNDEKİ AĞIR VE GERİ DÖNÜŞÜ MÜMKÜN OMAYACAK TAHRİBATINI DEĞERLENDİRMEK VE ORTAK BİR YOL HARİTASI OLUŞTURMAK AMACIYLA DÜZENLENEN ÇALIŞTAY İZMİR, BODRUM, ÇEŞME, DİDİM, URLA, AYVALIK, CUNDA ADASI, AYDIN, ALİAĞA, TURGUTLU, BERGAMA, GERMİYAN, FOÇA, SALİHLİ, GÜZELBAHÇE, MARMARİÇ, DEREKÖY’DEN VE EGE’NİN DAHA BİRÇOK YERİNDEN YOĞUN BİR KATILIMLA YAPILDI.
İZMİR MİLLETVEKİLİ MUSA ÇAM, KARABURUN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAKIR, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’DEN KATILIMCILARIN YANI SIRA MESLEK ODALARI, ÜNİVERSİTELER, İZMİR KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, KENT KONSEYLERİ, BİLİM İNSANLARI, HUKUKÇULARIN DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA KURULUŞ VE KİŞİ DE ÇALIŞTAYA KATILDI.

EGE BÖLGESİ, İŞLETMEYE ALINAN VE İNŞA HALİNDE OLAN RES’LERDE İLK SIRADA. BUNUN YARISI KADAR DA, YATIRIMINA HENÜZ BAŞLANMAMIŞ LİSANSLI PROJE VAR. MEVCUT RES’LERİN BÖLGEDEKİ YIKIMI SÜRERKEN, BUNUN İKİ KATI GÜCÜNDE YENİ RES PROJELERİ EPDK TARAFINDAN DEĞERLENDİRMEYE ALINDI.

ENERJİDE KULLANILMAYAN KAPASİTENİN KURULU GÜCE ORANININ %21, KAYIP KAÇAK ORANININ %17’LER VE ENERJİ TASARRUFU POTANSİYELİNİN %30 CİVARINDA OLDUĞU ÜLKEMİZDE, ENERJİ YATIRIMLARI İLE GERÇEK KAMU/HALK YARARI ARASINDA DENGE KURULMASI BİR ZORUNLULUKTUR. SADECE RÜZGAR VERİMİNE DAYALI YANLIŞ TEŞVİK POLİTİKALARI, HEM KAYNAKLARIN KÖTÜ KULLANIMINA HEM DE RES’LERİN PLANSIZ BİR ŞEKİLDE BELLİ BÖLGELERDE YAŞAMI YOK EDECEK BOYUTLARDA YOĞUNLAŞMASINA NEDEN OLUYOR.

GEZEGENİMİZİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ/KÜRESEL ISINMA SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKANLAR, ŞİMDİ DE YİNE AYNI KAR HIRSI VE AŞIRI TÜKETİM DAYATMASIYLA “YENİLENEBİLİR-TEMİZ ENERJİ” MASKESİ ALTINDA ÇILGIN BİR RES FURYASIYLA TÜM CANLILARIN YAŞAM ALANLARININ, DÜNYANIN OKSİJEN KAYNAĞI OLAN ORMANLARIN, BİTKİSİ ÖRTÜSÜNÜN, FAUNA HABİTATLARININ HOYRATÇA/ACIMASIZCA TAHRİP EDİLMESİNE YOL AÇIYORLAR.

EGE’NİN ORMANLIK ALANLARI, DOĞAL SİT ALANLARI, KÜLTÜREL VE TARİHİ VARLIKLARININ BULUNDUĞU BÖLGELER DAHİL ÇOK GENİŞ ALANLAR RES’LERE TAHSİS EDİLİYOR.

ZEYTİNLİKLER, TARIM VE MERA ALANLARI, TURİZM BÖLGELERİ RES SAHASINA DÖNÜŞÜYOR. BÖYLECE, ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI DENİRKEN, TARIM VE HAYVANCILIKTA DIŞA BAĞIMLILIK ARTIYOR. TURİZM GELİRLERİ RİSK ALTINA SOKULUYOR.

PEK ÇOK ÜLKEDE YAŞAM ALANLARINDAN UZAKLIKLARI KONUSUNDA YASAL DÜZENLEMELER YAPILAN TÜRBİNLERİN, YAŞAM ALANLARIMIZIN İÇİNDE KURULMASINA DAHİ İZİNLER VERİLİYOR. SAĞLIKLI ORTAMDA YAŞAM HAKKI HİÇE SAYILIYOR.

ÇALIŞTAYIN PROF.DR. ÜMİT ERDEM (ÇEVREBİLİMCİ, AVRUPA EKOLOJİ FED. KONSEYİ ÜYESİ) YÖNLENDİRİCİLİĞİNDE YAPILAN İLK İKİ OTURUMUNDA, BİLİM İNSANLARI VE UZMANLARCA, TÜRKİYE’NİN ENERJİ POLİKALARI VE RES’LER, RES’LERİN EKOSİSTEMLER VE YABAN HAYATI, İNSAN SAĞLIĞI, KIRSAL KALKINMA, PLANLAMA UYGULAMALARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ VE KONUNUN HUKUKSAL BOYUTU DEĞERLENDİRİLDİ.
BU DEĞERLENDİRMELERİN IŞIĞINDA, ÇALIŞTAYIN SON OTURUMDA, EGE’NİN DÖRT BİR YANINDAN GELEN TÜM KATILIMCILAR, CANLI BİR TARTIŞMANIN ARDINDAN, BU AĞIR TAHRİBATA KARŞI İNSANLARIN VE TÜM CANLILARIN YAŞAM HAKKINI VE YAŞAM ALANLARINI SAVUNMA MÜCADELELERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ, GÜÇLENDİRİLMESİ, SÜREKLİLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK ÜZERE:
1) “ORTAK YOL HARİTASI”NIN ANA İLKE VE KONULARINDA ANLAYIŞ BİRLİĞİNE VARILDI,
2) ÇALIŞTAY’DA İFADE EDİLEN GÖRÜŞ, DEĞERLENDİRME VE ÖNERİLER IŞIĞINDA “ÇALIŞTAY ORTAK BİLDİRGESİ”NİN HAZIRLANMASI VE KAMUOYUYLA PAYLAŞILMASINA,
3) “ORTAK YOL HARİTASI”NI HAYATA GEÇİRMEK AMACIYLA “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN İNİSİYATİFİ” OLUŞTURULMASINA KARAR VERİLDİ.
EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFOMU & KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir