2016 Faaliyet Raporu

KARABURUN KENT KONSEYİ

2016 FAALİYET RAPORU

OCAK-2016

*İZMİR GENÇLİĞİNİN SAHİPLENECEĞİ BİR GENÇLİK FESTİVALİ’Nİ TASARLAMAK AMACIYLA 16 OCAKTA İZMİR SANAT ODİTORYUM SALONUNDA İZMİR KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ TARAFINDAN DÜZENLENEN TOPLANTIYA KARABURUN KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ’Nİ TEMSİLEN ŞEYDA NUR FIRAT KATILDI.İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN DESTEKLEDİĞİ ETKİNLİĞE, GENÇLİK MECLİSİ ÜYELERİ, GENÇLERLE ÇALIŞAN STK TEMSİLCİLERİ, BAZI ÜNİVERSİTE TOPLULUKLARI DA DAVET EDİLDİ.

*SARPINCIK RES PROJESİNE 2. KEZ VERİLEN  ÇED OLUMLU KARARININ MAHKEME KARARIYLA  YÜRÜTMESİ DURDURULMUŞ OLMASINA RAĞMEN  İNŞAAT ÇALIŞMALARININ SÜRMESİ ÜZERİNE, KARABURUN KAYMAKAMLIĞI İLE İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI NEZDİNDE GİRİŞİMDE BULUNARAK, VERİLEN TAHRİBATIN DAHA DA VAHİM BOYUTLARA ULAŞMASININ ENGELLENEBİLMESİ İÇİN YARGI KARARININ İVEDİLİKLE UYGULANARAK İNŞAAT FAALİYETLERİNİN DURDURULMASINI TALEP EDİLDİ.MAHKEME KARARI KARABURUNLU 58 DAVACI TARAFINDAN SARPINCIK RES ŞANTİYESİNE GÖTÜRÜLDÜ.

*GOLD STANDARD VAKFI’NIN TALEP ETTİĞİ KARABURUN RES KARBON SERTİFİKASI SÜRECİ BAĞIMSIZ UZMAN İNCELEMESİ TOPLANTISI 11/01/2016 TARİHİNDE KONSEYİ OFİSİNDE YAPILMIŞTIR. TOPLANTIYA BAĞIMSIZ UZMAN VE GOLD STANDARD VAKFI TÜRKİYE TEMSİLCİSİ, KONSEY DOĞA KORUMA ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ KATILMIŞTIR. KARABURUN RES SÜRECİNDEKİ GELİŞMELER HAKKINDA BİLGİ VERİLMİŞTİR.  KONU İLE İLGİLİ BİLGİ VE BELGELER BAĞIMSIZ UZMAN SEDA YÜCEL’LE PAYLAŞILMIŞTIR.

ŞUBAT-2016

*AĞUSTOS/ARALIK 2015 BÜTÇE HARCAMA EVRAKLARI KARABURUN BELEDİYESİNE İLETİLDİ.

*KARABURUN KENT KONSEYİ 4. GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI. KARABURUN BELEDİYE SALONU’NDA YAPILAN TOPLANTIYA KURUM TEMSİLCİLERİ, MUHTARLAR, SU ÜRÜNLERİ VE KALKINMA KOOPERATİFİ ÜYELERİ, STK’LAR, ÇALIŞMA GRUPLARI VE MECLİS (KADIN-GENÇLİK) ÜYELERİYLE BİRLİKTE KARABURUN BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİ VE ÜYE OLMAYAN KATILIMCILAR KATILDI.

GENEL KURULDA, BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAKIR’IN AÇILIŞ KONUŞMASININ ARDINDAN, KARABURUN KENT KONSEYİ GENEL SEKRETERİ ÇİĞDEM AKÇURA TARAFINDAN,  SON İKİ YILI KAPSAYAN KONSEY ÇALIŞMA RAPORU VE KONSEY  BÜTÇESİ GENEL KURUL’A  SUNULMUŞTUR.

KONSEY YÜRÜTME KURULU TARAFINDAN HAZIRLANAN, ÇALIŞMA PROGRAMI TASLAĞI GÖRÜŞÜLMÜŞ VE;

–   YENİ DÖNEM KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİN İZLENEREK, KARABURUN YARIMADASI İÇİN DEĞERLENDİRİLMESİ,
– KIRSAL KALKINMA VE KORUMA ÇALIŞMALARINDA MUHTARLAR MECLİSİ’NİN ETKİN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTMESİ,

–  KARABURUN YARIMADASI ÖÇKA RAPORUNUN YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMESİ-DENİZEL KORUMA STATÜSÜNÜN ALINMASI ÇALIŞMALARININ BAŞLATILMASI,

–  BALIK ÇİFTLİKLERİ/RES’LER/TAŞOCAKLARI VE PLANSIZ YAPILAŞMA GİBİ KARABURUNUN KIRSAL KALKINMASININ TEMELİ OLAN  DOĞAL VE YEREL DEĞERLERİNİ  TAHRİP EDEN YATIRIMLARDA İYİLEŞTİRME VE/VEYA ÖNLENMEYE    YÖNELİK    ÇALIŞMALARIN SÜRDÜRÜLMESİ,
– BU  KAPSAMDA KARABURUN YARIMADASI YÜZÖLÇÜMÜNÜN %71’İNİ KAPSAYACAK BOYUTA ULAŞAN RES YATIRIMLARI  İLE İLGİLİ OLARAK;

– KARABURUN KENT MECLİSİNİN, 28/01/2015 VE 25/12/2016 TARİHLİ TOPLANTILARINDA OLUŞAN ORTAK GÖRÜŞ           ÇERÇEVESİNDE RES YURTTAŞ DAVALARININ GÜÇLENDİRİLEREK SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN GEREKEKN DESTEĞİN                         VERİLMESİ
– HUKUKSAL SÜREÇLERDE MADDİ KATKILARIN YAYGINLAŞTIRILMASININ DESTEKLENMESİ,
– KARABURUN RES SORUNUN TBMM’DE GÖRÜŞÜLMESİNİN SAĞLANMASI, KARABURUNDA  RES’LERLE  İLGİ         OLARAK CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ TACETTİN BAYIR TARAFINDAN VERİLEN  “MECLİS ARAŞTIRMASI”NIN TBMM   GÜNDEMİNE İVEDİLİKLE ALINMASI İÇİN ÇABA  GÖSTERİLMESİ, TBMM ÇEVRE VE ENERJİ KOMİSYONLARINA KARABURUNDAKİ RES SORUNUNUN AKTARILMASI, CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN  BAYIR VE MUSA ÇAM İLE MHP İZMİR MİLLETVEKİLİ KENAN TANRIKULU TARAFINDAN VERİLEN SORU ÖNERGELERİNİN TAKİPEDİLMESİ
–  RES’LERİN ÇOK YÖNLÜ ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ AMACIYLA  ÇALIŞTAY DÜZENLENMESİ

KARARLARI ALINMIŞTIR.

*YARIMADA ORMANLARININ KORUNMASI İÇİN KARABURUN’DAN URLA’YA DESTEK VERİLDİ. URLA’NIN OVACIK, YAĞCILAR, KUŞÇULAR VE DEMİRCİLİ KÖYLERİ CİVARINDAKİ ORMANLIK ALANLARDA TOPLAM 172 TÜRBİNDEN OLUŞAN RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİNİN KURULMASI PLANLANMAKTADIR. İZMİR KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ ONBİNLERCE AĞACIN KESİLMESİNE NEDEN OLACAK  RES YATIRIMLARININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLMESİ İÇİN 05 ŞUBAT ‘TA URLA İSKELE’DE TOPLANDI.

*YAYLAKÖY RES İMAR PLANI DÜZENLEMELERİNİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI VE İPTALİ İSTEMİYLE AÇILAN KARABURUN YURTTAŞ DAVASI MAHKEME BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI. KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARI VE KARABURUN KENT KONSEYİ BİLİRKİŞİ İNCELEMESİNE GÖZLEMCİ OLARAK KATILDI.

*ÇEŞME KENT KONSEYİ’NİN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTIDA KARABURUN’DAKİ RES SÜRECİ PAYLAŞILDI

*KIRKLARELİ İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN BİR HEYET, RES’LER KONUSUNDA BİLGİ ALMAK VE RES TALANINI YERİNDE GÖRMEK ÜZERE KENT KONSEYİ’Nİ ZİYARET ETTİ. GENÇLİK MERKEZİ’NDE KONSEY BAŞKANIMIZ İPAR BUĞRA DİLLİ TARAFINDAN, YARIMADA’DAKİ RES TALANI VE VERİLEN MÜCADELE HAKKINDA SUNUM YAPILDI. DAHA SONRA HEYET BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN AHMET ÇAKIR’I ZİYARET EDEREK KENDİSİNDEN BİLGİ ALDI.

*DEREKÖYLÜLER, KÖYLERİNE KURULMASİ PLANLANAN RES’LERİ, ALSANCAK TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ BASIN AÇIKLAMASIYLA PROTESTO ETTİ. KARABURUN KENT KONSEYİ DESTEK İÇİN DEREKÖYLÜLERİN YANINDAYDI.

MART-2016

*EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFOMU İLE KARABURUN KENT KONSEYİ TARAFINDAN DÜZENLENEN  “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN-EGE BÖLGESİ RES ÇALIŞTAYI” 19-20 MART 2016’DA KARABURUN’DA YAPILDI. ÇALIŞTAY’A İLİŞKİN KURUMLARA, MUHTARLARA, STKLARA, ODALARA, MİLLETVEKİLLERİNE DAVET YAZILARI GÖNDERİLDİ.

*“RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN – EGE BÖLGESİ RES ÇALIŞTAYI” EGE BÖLGESİ’NDE RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİNE, KÜMÜLATİF ÇEVRE VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YAPILMAKSIZIN, YALNIZCA “YÜKSEK RÜZGAR VERİMİ” DİKKATE ALINARAK İZİNLER VERİLİYOR. EGE’NİN DOĞAL, KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ, ORMANLARI, ZEYTİNLİKLERİ, TARIM VE MERA ALANLARI, TURİZM BÖLGELERİ HOYRATÇA TAHRİP EDİLİYOR. YAŞAM ALANLARIMIZ TEHDİT ALTINDA. İŞLETMEYE ALINAN RES’LERİN %37’Sİ, İNŞAA HALİNDEKİ RES’LERİN %42’Sİ EGE BÖLGESİ’NDE. DEĞERLENDİRMEYE ALINAN ÖN LİSANSLARIN İSE %63’Ü EGE’DE. “TEMİZ/YENİLENEBİLİR ENERJİ” ADI ALTINDA EGE BÖLGESİ’NDE YAŞANMAKTA OLAN BU TALANI TARTIŞMAK VE ORTAK BİR YOL HARİTASI OLUŞTURMAK AMACIYLA DÜZENLENDİ.

BODRUM, ÇEŞME, DİDİM, URLA, AYVALIK, CUNDA ADASI, AYDIN, ALİAĞA, TURGUTLU, BERGAMA, GERMİYAN, FOÇA, SALİHLİ, MARMARİÇ, DEREKÖY’DEN VE EGE’NİN DAHA BİRÇOK YERİNDEN YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞEN ÇALIŞTAYA ARALARINDA KARABURUN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAKIR’IN, KARABURUN VE ÇEŞME BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİ, KARABURUN İLÇESİ MUHTARLARI, İZMİR MİLLETVEKİLİ MUSA ÇAM İLE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YANI SIRA İLGİLİ MESLEK ODALARI, ÜNİVERSİTELER, İZMİR KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, URLA/ÇEŞME/KONAK KENT KONSEYLERİ, BİLİM İNSANLARI, HUKUKÇULARIN DA BULUNDUĞU ÇOK SAYIDA KURULUŞ VE KİŞİ DE KATILDI.

2 GÜNLÜK “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN-EGE BÖLGESİ RES ÇALIŞTAYI” SONUNDA MÜCADELEDE ORTAK YOL HARİTASI BELİRLENDİ VE BUNUNLA İLGİLİ “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN İNSİYATİFİ” OLUŞTURULDU.

*KARABURUN KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜNÜ  KUTLAMAYACAKLARINI  BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURDU

*İZMİR 1.İDARE MAHKEMESİ ; İZMİR İLİ, KARABURUN İLÇESİ, HASEKİ VE SARPINCIK KÖYLERİNDE ÇALIK RÜZGAR ENERJİSİ ELEKTRİK ÜRETİM LTD. ŞTİ. TARAFINDAN YAPILMASI PLANLANAN, SARPINCIK RÜZGAR ENERJİ SANTRALİNE AİT, 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI VE 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANLARININ İPTALİNE KARAR VERMİŞTİR. KONUYLA İLGİLİ PROJE SAHASINDAKİ FAALİYETLERİN DURDURULMASI AMACIYLA KARABURUN  KAYMAKAMLIĞI’NA, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ’NE   YURTTAŞ DAVACILARI ADINA BAŞVURU DİLEKÇESİ VERİLDİ.

*KARABURUN İLÇE MERKEZİ’NDE EMNİYET CADDESİ ÜZERİNDE ANIT AĞAÇ ÖZELLİĞİ TAŞIDIĞI DÜŞÜNÜLEN SAKIZ AĞACININ YAPILACAK YOL ÇALIŞMASINDAN DOLAYI ZARAR VERİCİ UYGULAMALARA MARUZ KALABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİYLE GEREKLİ TESCİL İŞLEMLERİNİN BAŞLATILMASI YÖNÜNDE İZMİR İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ/TABİAT VARLIKLARINI KORUMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE BİLGİ VERİLMİŞ KONUYLA İLGİLİ YAZI KARABURUN BELEDİYESİ VE İBB İLE DE PAYLAŞILDI.

NİSAN-2016

*KENT KONSEYİ BÜTÇESİNİN ARTTIRILMASI AMACIYLA KARABURUN  BELEDİYESİ’NE YAZI YAZILDI.

*ANIT AĞAÇ TESCİL ÇALIŞMALARININ 2. ETABI İÇİN İLGİLİ KURUMA YAZI YAZILDI.

*URLA OVACIK KÖYLÜLERİ VE DESTEK VEREN KURULUŞLAR, ORMANLIK ALANDA PROJELENDİRİLEN RES TALANINA KARŞI TEPKİLERİNİ, KESİLEN 1800 AĞACIN HÜZNÜNDE YAPTIKLARI BİR BASIN AÇIKLAMASI, KISA BİR YÜRÜYÜŞ VE FORUMLA DİLE GETİRDİ. KARABURUN KENT KONSEYİ’NİN YANI SIRA URLA, ÇEŞME, BUCA, KARŞIYAKA, VB KENT KONSEYLERİ İLE TMMOB’UN VE ÇEŞİTLİ MESLEK VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE VATANDAŞLAR KATILDI.

*19-20 MART 2016 TARİHLERİNDE KARABURUN’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN RES ÇALIŞTAYINDA KURULAN   “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN İNİSİYATİFİ” İLK TOPLANTISINI 10 NİSAN’DA TEPEKULE KONGRE VE SERGİ MERKEZİ’NDE YAPTI. TOPLANTIYA, EGEÇEP, KARABURUN, ÇEŞME, URLA, GERMİYAN, MARMARİÇ VE GÜZELBAHÇE MÜCADELELERİNDEN TEMSİLCİLER KATILDI.

*KARABURUN, RÜZGAR’IN YAŞAMDAN YANA ESMESİ İÇİN URLA ORMANLARINI YOK          EDEN RES YATIRIMLARIYLA İLGİLİ BASIN TOPLANTISI VE URLA ORMAN NÖBETİNE DESTEK İÇİN URLA’DAYDI

*EĞLENHOCA’DA KURULACAK TAŞ OCAĞI PROJESİ HALKLA PAYLAŞILDI

İZMİR İLİ KARABURUN, İLÇESİ KÖSEDERE MAHALLESİ MEVKİİNDEKİ BURHAN BORA TARAFINDAN YAPILMASI PLANLANAN II.B GRUBU DEKORATİF DOĞALTAŞ OCAĞI PROJESİ İLE İLGİLİ ÇED SÜRECİ 23.03.2016 TARİHİ İTİBARİYLE BAŞLAMIŞTIR.

PROJE, KARABURUN BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 15 NİSAN 2016 CUMA GÜNÜ SAAT: 14.00’DE EĞLENHOCA MAHALLESİ KAHVESİNDE PROJE HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPMAK VE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAK ÜZERE TOPLANTI YAPILMIŞTIR.TOPLANTIYA KARABURUN BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİ, DOĞA KORUMA ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ, EĞLENHOCALILAR VE ŞİRKET YETKİLİLERİ KATILMIŞTIR.

*YÜZÖLÇÜMÜNÜN %71’İ RES KURULUMU İÇİN 6 FİRMAYA TAHSİS EDİLEN KARABURUN’DA, EZSE RÜZGAR EL. ÜRETİM SANAYİİ VE TİCARET LTD. ŞTİ’NİN 30 MW KURULU GÜCÜ SAHİP KAYA RES PROJESİ ÖN LİSANS BAŞVURUSU ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU TARAFINDAN DEĞERLENDİRMEYE ALINMASI ÜZERİNE  ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMUN’A GEREKÇELİ İTİRAZ YAZISI GÖNDERİLEREK BİLGİ TALEP EDİLMİŞTİR.

*22 NİSAN CUMA GÜNÜ KARABURUN GENÇLİK MERKEZİ’NDE TOPLANAN YURTTAŞ DAVALARI DAVACILARI SÜRECE YÖNELİK DEĞERLENDİRMELER YAPMIŞTIR.

* SARPINCIK RES PROJESİ İMAR PLANI DÜZENLEMELERİNİN MAHKEME KARARI İLE İPTALİNDEN SONRA,  YARGI KARARININ UYGULANMASI İÇİN KARABURUN KAYMAKAMLIĞI VE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ NEZDİNDE GİRİŞİMLERDE BULUNULMUŞTUR. İNŞAAT FAALİYETLERİ, İDAREYE VERİLEN SÜRENİN BİTİMİNE ÜÇ GÜN KALA DURDURULMUŞTUR.(26/04/2016)

*450 KİLOMETRELİK ANA GÜZERGAH VE ARA GÜZERGAHLAR İLE BİRLİKTE 700 KİLOMETREYİ BULAN EFES-MİMAS YOLU KÜLTÜR ROTALARININ OLUŞMASINA DESTEK SAĞLAYAN STK, PLATFORM, İNİSİYATİFLERE PLAKETLERİ İBB BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU TARAFINDAN VERİLDİ. KARABURUN KENT KONSEYİ ADINA PLAKETİ NESRİN DURMUŞ VE MUSTAFA ÖZER ALMIŞTIR.

MAYIS-2016

*ANIT AĞAÇ TESCİL ÇALIŞMALARININ 2. ETABI BAŞLATILMIŞTIR.İZMİR VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL   MÜDÜRLÜĞÜ TABİAT VARLIKLARINI KORUMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMADA, DOĞA KORUMA ÇALIŞMA GRUBU VE YASSOD DERNEĞİ YEREL REHBERLİK DESTEĞİ SAĞLAMIŞTIR.

*AYEN ENERJİ A.Ş.’NE AİT MORDOĞAN RES PROJESİ KAPASİTE ARTIŞI PROJESİNİN “ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU” KARARININ İPTALİ VE YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI İSTEMİYLE 11 MORDOĞANLI TARAFINDAN AÇILAN DAVADA, İZMİR 3. İDARE MAHKEMESİ OYBİRLİĞİYLE VERDİĞİ KARARLA; HUKUKA AYKIRILIĞI AÇIK OLAN DAVA KONUSU İŞLEMİN UYGULANMASI HALİNDE TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR DOĞABİLECEĞİNDEN YÜRÜTMESİNİ, İTİRAZ YOLU KAPALI OLMAK ÜZERE DURDURMUŞTUR. DAVA ALT BİLGİ DOSYALARI KENT KONSEYİ TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.

*ANKARA’DA DÜZENLENEN “YAŞAM ALANIMA DOKUNMA” SEMPOZYUMUNA DOĞA ÇALIŞMA GRUBU SÖZCÜSÜ HÜSNÜ DİLLİ KATILMIŞ VE KARABURUN YARIMADASI’NDAKİ RES SÜRECİ VE YAŞAM ALANLARINI TEHDİT OLUŞTURAN DİĞER YATIRIMLAR VE KARABURUN’UN MÜCADELESİ HAKKINDA  BİLGİ VERMİŞTİR.

*LODOS A.Ş FİRMASINA AİT “KARABURUN RES” PROJESİNİN KURULU 50 TÜRBİNİNE 47 TÜRBİN İLAVESİYLE KAPASİTE ARTIRIMINA İLİŞKİN ÇED OLUMLU KARARININ YÜRÜTMESİNİN DURDURULARAK İPTALİ İSTEMİYLE AÇILAN YURTTAŞ DAVASINDA MAHKEME BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ 12.05.2016 TARİHİNDE YAYLA MAHALLESİ’NDE YAPILMIŞTIR. KONSEY TEMSİLCİLERİ VE  İLGİLİ PROJEYE YÖNELİK AÇILMIŞ OLAN DAVALARDA DAVACI OLAN YURTTAŞ DAVACILARI VE YAYLALILAR BİLİRKİŞİ İNCELEMESİNE KATILMIŞTIR.

*“FOSİL YAKITLARA KARŞI İNSİYATİF KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLERE DUR DEDİ”. KARABURUN KENT KONSEYİ’DE BİLEŞENİ OLDUĞU “RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN İNİYASİTİFİ” İLE BİRLİKTE ALİAĞADAYDI.

*GENÇ İZMİR FESTİVALİ 16-17 MAYIS TARİHLERİNDE İZMİR KÜLTÜRPARK’TA YAPILDI. FESTİVAL PROGRAMINDA KARABURUN KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ’NİN ATÖLYE ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA “ İNSANCA YAŞAM ” SUNUMU DA YER ALDI. PROGRAMDA, KARABURUN’DA YAŞANAN DOĞA TALANI VE HUKUKSAL SÜRECE YÖNELİK BİLGİLER ŞEYDANUR FIRAT TARAFINDAN PAYLAŞILDI.

*AÇIK RADYO’DA “TOHUMDAN HASADA EKOLOJİK YAŞAM” PROGRAMI’NDA RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN İNSİYATİFİ ÇALIŞMALARINI KARABURUN KENT KONSEYİ BAŞKANI İPAR BUĞRA DİLLİ ANLATTI

*ÇEŞME’DE ÇEŞME KENT KONSEYİ’NİN “YAŞAM ALANLARINDA RES’LERE KARŞI” DÜZENLEDİĞİ MİTİNGE EGE BÖLGESİNDE RES’LERE KARŞI MÜCADELE EDEN YAŞAM SAVUNUCULARININ YANI SIRA, KARABURUN, ÇEŞME, URLA GİBİ YARIMADANIN DÖRT BİR YANINDAN KÖYLÜLER VE RES KARŞITLARI DA KATILDI.

*EĞLENHOCA-KÖSEDERE BÖLGESİNDE BURHAN BORA TARAFINDAN YAPILMASI PLANLANAN DEKORATİF DOĞALTAŞ OCAĞI PROJESİNE “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI” VE “MADEN ARAMA RUHSATININ İPTALİ” İÇİN DAVA AÇILDI. DAVALARA KARABURUN BELEDİYESİ VE KARABURUN KENT KONSEYİ MÜDAHİL OLARAK KATILDI.

*AYVACIK KÖYLERİNİN ÇAĞRISI İLE AYVACIKTA KARABURUN’DAKİ RES SÜREÇLERİNİ ANLATTIK.

*GOLD STANDART VAKFI CENEVRE MERKEZİNE KARABURUN RES BAĞIMSIZ UZMAN RAPORU HAKKINDA GÖRÜŞ YAZISI GÖNDERİLDİ

*ÇAMLI YEM BESİCİLİK SAN VE TİC. A.Ş ‘NİN KÜÇÜKBAHÇE’NİN KUZEY MEVKİİ’NDE YAPACAĞI 2950 TON/YIL KAPASİTELİ SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ İÇİN ÇED OLUMLU KARARI VERİLMİŞTİR. İTİRAZ YAZISI KONU İLE İLGİLİ BAKANLIĞA GÖNDERİLMİŞ VE  KONU BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA İLETİLMİŞTİR.

HAZİRAN-2016

*KAYA RES PROJESİ İLE İLGİLİ  PROJE SAHALARININ KARABURU RES PROJESİ İLE ÇAKIŞIP ÇAKIŞMADIĞI KONUSUNDA YENİLENEBİLİR ENERJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BİLGİ TALEP EDİLDİ. KONUYLA İLGİLİ OLARAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA  BİLGİ VERİLMİŞTİR.

*KARABURUN KEÇİ PEYNİRİ PROJESİ TANITIMININ YAPILDIĞI 7. KENT MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI. KARABURUN KENT KONSEYİ’NİN İŞTİRAKÇİ OLDUĞU PROJEDE TOPLANTIYA İLGİLİ KURUMLAR, MUHTARLAR, STK’LAR, KOOPERATİFLER VE ODALAR DA DAVET EDİLDİ.

*SARPINCIK RES PROJESİ’NİN 2. KEZ ONAY ALAN 1/1000 UYGULAMA İMAR PLANLARI VE 1/5000 NAZIM İMAR PLANLARINA İTİRAZ EDİLDİ.  KONU İLE İLGİLİ KURUMLARA YAZI GÖNDERİLDİ.

*İZMİR’DE, KENTTE EKOLOJİK YIKIMA KARŞI DAYANIŞMA VAR ETKİNLİĞİ’NDEKİ YÜRÜYÜŞ VE FORUMA KATILDIK.

*DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BİLDİRİSİ YAYINLANDI

*KARABURUN İLÇE MERKEZİ’DE ASIRLIK SAKIZ AĞACININ TESCİL İŞLEMLERİ TAMAMLANARAK, RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI.

TEMMUZ-2016

*“RES SÜREÇLERİ” KONULU TOPLANTI GENÇLİK MERKEZİNDE YAPILDI.

*YAŞAM VE DAYANIŞMA YOLCULARIYLA RES TALANINA KARŞI YAŞAM HAKKI MÜCADELESİNİ VE DENEYİMLERİMİZİ PAYLAŞTIK. KONUYLA İLGİLİ KARABURUN BELEDİYESİ BİLGİLENDİRİLDİ.

* HAYVAN HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN;

HAYVAN HAKLARI EGİTİMİ OKULLARDA İLK, ORTA VE İSE SINIFLARINDA YAPILDI

– HAYVAN BAKIMEVİNDE KULLANILMAK ÜZERE HAYTAP ( HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU ) ÜYESİ CAHİDE ( CANLI HAYATI İYİLEŞTİRME DERNEGİ ) TARAFINDAN AMBULANS BAGIŞI YAPILDI.

– HAYVAN BAKIMEVİNDE KULLANILMAK ÜZERE RÖNTGEN CİHAZI HAYTAP VE TOYZZ OYUNCAK PROJESİ İLE KARABURUN BELEDIYESINE BAGIŞLANDI.

-UÇURUMA DÜŞEN  OGLAK AKUT LA İŞBİRLİGİ YAPILARAK KURTARILDI.

– İHLALLELERİNE  UGRAYAN HAYVANLAR HAKKINDAKI CEZAI İŞLEMLER İÇİN KAYMAKAMLILKLA İŞBİRLİGİ YAPILDI.

– İLÇE HAYVAN KORUMA KURULU KURULDU.

– MİGROS , HAYTAP PROJESİ OLAN “ KALAN TAZELER MİNİK DOSTLARA” PROJESİ İLE SOKAKTAKI DOSTLARIN BESLENMESI SAGLANDI.

– MARS GIDA VE HAYTAP PROJESİ İLE KEDİLERE 300 KILO MAMA DAGITILDI.

-KARABAGLAR BELEDİYESİ  VETERİNER HEKİMLİK DESTEGİ İLE 3  GÜNLÜK KISIRLAŞTIRMA KAMPANYASI YAPILDI.

AĞUSTOS-2016

* 8. KENT MECLİSİ “YANGINLAR VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER” KONUSUYLA 2 AĞUSTOS’TA TOPLANDI.TOPLANTIDA OLUŞAN GÖRÜŞ VE ÖNERİLER İLGİLİ KURUMLARA İLETİLDİ.

*KÜLTÜR SANAT ÇALIŞMA GRUBU ÜYESİ AYDIN ÇETİNBOSTANOĞLU’NUN KARABURUN YARIMADASI’NIN DOĞASINI, KADİM KÜLTÜRÜNÜ  KORUMAK AMACIYLA VERİLEN “YAŞAM HAKKI İÇİN HUKUK MÜCADELESİ” NE KATKI SAĞLAMAK ÜZERE BAĞIŞLADIĞI FOTOĞRAFLARDAN OLUŞAN BİR SERGİ  DÜZENLENDİ.

*EĞLENHOCA’DA DOĞAL TAŞOCAĞI PROJESİ İÇİN AÇILAN DAVADA BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI. MÜDAHİL TARAF OLARAK KONSEY TEMSİLCİLERİ İNCELEMEYE KATILDI.

*KARABURUN BİLİM KONGRESİ SOSYAL PROGRAMI KAPSAMINDA GENÇLİK MERKEZİ’NDE FİLM VE BELGESEL GÖSTERİMLERİ YAPILDI

*GENÇLİK MERKEZİ’NDE TÜRK SANAT/HALK MÜZİĞİ KORO VE BAĞLAMA ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜLMEKTEDİR.

*ÖĞRENCİLERİN VE KİTAP SEVERLERİN KİTAP ALIŞVERİLERİNİN DEVAM ETTİĞİ GENÇLİK MERKEZİ KİTAPLIĞINA BAĞIŞLAR DEVAM EDİYOR. GELEN KİTAP VE DERGİLERDEN BİR KISMI JANDARMA KOMUTANLIĞI KİTAPLIĞINA BAĞIŞLANIYOR.

*SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA, EĞİTİM ÇALIŞMA GRUPLARI TARAFINDAN KOORDİNE EDİLEN ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM MASRAFLARINA GÖNÜLLÜ KATKI SAĞLAMAYI  AMAÇLAYAN ÇALIŞMADA GÖNÜLLÜLÜK İLKESİYLE VE EL EMEKLERİNİN DE DEĞERLENDİRİLECEĞİ STAND AÇILMASI KONUSUNDA  BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA YAZI GÖNDERİLMİŞTİR.

*AYEN ENERJİ A.Ş MORDOĞAN RES KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ İDK TOPLANTISI İLE İLGİLİ PROJENİN KAPASİTE ARTIŞINA ÇED OLUMLU KARARI VERİLMEMESİ YÖNÜNDE TALEBİMİZ İLETİLMİŞTİR.

EYLÜL-2016

*29 EYLÜL -2 EKİM TARİHLERİ ARASINDA KUŞADASI’NDA GERÇEKLEŞEN ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU YAZ OKULU’NA KARABURUN KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ’Nİ TEMSİLEN ŞEYDANUR FIRAT KATILDI.
#ORTAKBİRGELECEKİÇİN SLOGANIYLA ÇIKILAN BU YOLDA “SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİNİN YERELLEŞTİRİLMESİ” ÜZERİNDEN ATÖLYE ÇALIŞMALARI ,PANELLER VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ. “FARKLILIKLARIN ORTAK GELECEĞİ” KONUSUNDA YAPILAN ATÖLYELERDE İSE TOPLUMSAL BARIŞ, FARKLILIK, ORTAK YAŞAM GİBİ KONULARDA ÇALIŞMALAR YAPILDI.

*SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA ÇALIŞMA GRUBU KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE BURS DESTEĞİ İÇİN KAYNAK ARAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞ VE 4 ÖĞRENCİ İÇİN FON BULUNMUŞTUR. DİĞER ÖĞRENCİLERE DESTEK SAĞLAMAK AMACIYLA KAYNAK ARAYIŞLARI SÜRDÜRÜLMEKTEDİR.

*KULLANILABİLİR EV EŞYALARARI VE  2. EL GİYSİLER TOPLANARAK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE İLETİLMEKTEDİR.  SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA ÇALIŞMA GRUBU, KADIN VE GENÇLİK MECLİSİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARDA PEK ÇOK AİLEYE DESTEK SAĞLANDI.

*GOOD4TRUST.ORG’UN KURUCUSU DR. UYGAR ÖZESMİ, 24 EYLÜL’DE KÖSEDERE KÖYÜ KAHVESİ’NDE DOĞA VE İNSAN DOSTU BİR YAŞAM BİÇİMİNİ BENİMSEYENLER VE ÜRETİCİLERLE BULUŞTU. KIRSAL KALKINMA VE TARIM ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTININ DUYURULMASINA DESTEK SAĞLADI.

*EPDK KURUL KARARI İLE LODOS AŞ. KARABURUN RES’İN SANTRAL SAHASI GENİŞLETİLEREK, PLANLANAN 47 İLAVE TÜRBİNİN YERLERİ DEĞİŞTİRİLDİ. KONU İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME DUYURUSU YAPILDI.

*KARABURUN KENT KONSEYİ, ILDIRI’DA YAPILMASI PLANLANAN PROJENİN ÇED DUYURUSUNU ÇEŞME KENT KONSEYİ, BÖLGEDEKİ İNİSİYATİFLER, KOOPERATİFLERLE PAYLAŞARAK KATILIMIN ARTTIRILMASINA DESTEK SAĞLADI.

EKİM-2016

*KARABURUN KENT KONSEYİ OLARAK, SOBAHAR-KIŞ AYLARINDA BİR DİZİ EKOLOJİK PAZAR VE KÜLTÜR GEZİLERİ DÜZENLEMESİ PLANLANMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE İLK GEZİ  4 EKİM’DE  KÜLTÜREL GEÇMİŞİ, DOĞAL ÜRÜNLERİ VE YEREL ÜRETİCİLERİYLE MEŞHUR TİRE’YE YAPILMIŞTIR.

*RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİ, TAŞ OCAKLARI VE KÜLTÜR BALIKÇILIĞI GİBİ SORUNLAR YAŞAYAN TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SLOW FOOD KÖYÜ  GERMİYA’IN ÇAĞRISI İLE 16 EKİM’DE GERMİYAN KÖYÜ KAHVESİNDE YAPILAN TOPLANTIYA KATILINMIŞ KARABURUN DENEYİMİ PAYLAŞILMIŞTIR.

*KARABURUN’DA JEOTERMAL KAYNAK ARAMA SONDAJI İÇİN 04/10/2016 TARİHİNDE BAŞLATILAN ÇED SÜRECİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME DUYURUSU YAPILMIŞ VE PROJE DOSYASI  BELEDİYE BAŞKANLIĞINA İLETİLMİŞTİR.

KARABURUN KENT KONSEYİ

GENEL SEKRETERLİĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir