Konya Şehir Hastanesi’nde çalışan Dr. #EkremKarakaya’nın görevi başında katledilmesini lanetliyoruz, sorumlularını affetmiyoruz! İzmir Kent Konseyi ve paydaşlarıolarak tüm doktorlarımızın yanındayız…

Yarımada’dan elinizi çekin !..

Parlak Mahallesi’nde,  Öres Elektrik Üretim AŞ. Tarafından Kentsel Sit Statüsüyle koruma altındaki Sazak Köyü’ne bitişik, aynı zamanda mera vasfındaki 116 Ada 325 Parsel’e kurulması planlanan 30 hektarlık merayı ve bitki örtüsünü yok edecek Güneş Enerji Santrali (GES) için ÇED halkın katılımı toplantısı 09/05/2022 tarihinde saat: 11:30’da Parlak Mahallesi Köy Kahvesinde (Koşullara bağlı olarak Parlak Köy Kahvesi önünde yer alan meydanda) yapılacak.

GES  proje alanı çevresinde “Nesli Tehlikede Olan Yabani Bitki ve Hayvan Türlerinin Ticaretinin Düzenlenmesine Dair Sözleşme” (CITES) ve “Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamının Korunması Sözleşmesi” (Bern) gibi anlaşmalarla uluslararası ve ulusal ölçekte koruma altına alınan bitki, sürüngen, memeli ve kuş türleri mevcut.

Diğer bir önemli konu ise 26.09.2019 tarihinde Kentsel Sit ilan edilen Sazak Köyü’nün,  “Karaburun Yarımadası ve Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi” sınırları içinde yer alması.  Öres Elektrik Üretim A.Ş tarafından işletilen Salman RES Projesi’ne ait türbinler köyün siluetini bozmaktadır. Yeni GES projesinin ve RES türbinlerinin bağlantı yolları da bu köyün ilişki kurduğu alanda. Sazak Köyü için Koruma Amaçlı İmar Planları hazırlanmadan, alan bütüncül şekilde ele alınmadan kültürel miras zarar görecek.

Okumaya devam et

Parlak’ta Öres Elektrik Üretim A.Ş’nin GES Projesi halkın görüşüne sunulacak!..

ÖÇKB ilan edilen Yarımadada yatırımlar hız kesmeden devam ediyor!..
Parlak Mahallesi, 116 Ada 325 Parsel Mevkii’nde Öres Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan “27,5 MWm /23,75 MWe Salman Rüzgar Enerji Santraline Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali Projesinin ÇED sürecine Halkın Katılımı toplantısı, 09/05/2022 tarihinde Saat: 11:30’da Parlak Mahallesi Köy Kahvesinde yapılacak.

Okumaya devam et

Yarımadanın %89’u RES projelerine ayrılmış durumda. %11’ in ne kadarına GES yapacaksınız?

ÖÇKB İLAN EDİLEN KARABURUN’DA YATIRIMLAR DURSUN !..

YARIMADANIN %89’U RES PROJELERİNE AYRILMIŞ DURUMDA.

%11’ İN NE KADARINA GES YAPACAKSINIZ?

İNSANA, KUŞA, ARIYA, KEÇİYE YER KALDI MI?  

ARTIK YETER !!!…

Lodos A.Ş’ye açılan RES dava süreçleri Anayasa Mahkemesinde sürüyorken 2019’da ilan edilen ÖÇKB’ye rağmen şirket, Res projelerine yardımcı kaynak GES projesiyle ÇED başvurusu yaptı.

Proje kapsamında Yaylaköy, Küçükbahçe Mahallelerini de içine alan 118,9 hektarlık ÇED alanına 7 adet GES kurulması hedefleniyor. Proje hayata geçerse ÖÇKB alanına 181.818 panel kurulacak.

Kurulması planlanan GES projesi ile ilgili 21/04/2022 Yayla Mahallesi Köy Odası (Köy Meydanı ve Camii Yanı) Karaburun/İZMİR adresinde Saat:13:00’da Halkın Katılımı Toplantısı yapılacak.

21/04/2022 tarihinde Yaylaköy’de olacağız. Görüş ve itirazlarımızı yapacağız..

TÜM DOĞASEVERLERİ YAYLAKÖY’E BEKLİYORUZ.

DOĞANIN DİLİNİ KONUŞUP, BİRLİKTE SES VERECEĞİZ…

KARABURUN KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU

Kamu yararı olmadığı kanıtlanmış bir proje ile daha Yarımada toprakları talana açılıyor. “Çeşme Talan Projesi”ne HAYIR demek için buluşuyoruz!

Karaburun Kent Konseyi Hesaplarına Saldırı..

12-04-2022 Tarihinde Saat : 01:11′ de Karaburun Kent Konseyi’ ne ait Facebook ve Twitter hesaplarımız ile Karaburun Kent Konseyi Gençlik Meclisi’ne ait Facebook hesaplarımıza erişimimiz engellenmiş, sayfamızın kapak fotoğrafı değiştirilmiş ve hakaret niteliğinde bir açıklama yapılmıştır.
Karaburun Kent Konseyi’ ne yapılan bu saldırıyı kınıyoruz.
Bu uygulamayı yapan kişi/ kişiler tesbit edilmiş olup gerekli olan adli süreç başlatılacaktır.

Karaburun Kent Konseyi Yürütme Kurulu